Как да си направиш страхотно и вкусно кисело зеле?
Киселото зеле е един от най-характерните вкусове на българската кухня. Без него нямаше да има традиционна яхния и много други ястия. Освен това е естествен пробиотик, който укрепва имунната ни система, а също така се грижи за правилната бактериална флора.
В какво можете да мариновате зеле?
В какво ще мариновате зелето зависи от вашите предпочитания и количеството, от което се нуждаете. То може да бъде по-голямо във варел /бидон/ за мариноване, вместителна кофа или по-малки буркани. На пазара има много съдове за готвене, които ще свършат работата перфектно. Изберете такъв, за който ще имате място във вашата кухня.
СТЪПКА 1. Започнете да мариновате зелето у дома с почистване и настъргване
Почистете добре зелето от загнили листа и всякакви несъвършенства, разделете го на части и след това го нарежете на ситно. Можете да го направите на ръка, като използвате голям нож, но това занимание е доста трудоемко, особено ако планирате да мариновате голямо количество зеле. Можете да го направите по-бързо и по-ефективно с мелница за зеле, която също ще запази нарязаните парчета равномерно дебели. Ако добавяте моркови към зелето, също ги обелете, измийте и ги настържете на ренде.
СТЪПКА 2. Наслоено кисело зеле в буре
Подгответе избрания съд за мариноване. Разбъркайте настърганото зеле, моркови, кимион и други подправки. Суровият продукт се слага на слоеве в пластмасова купа или кофа, като се нареждат последователни слоеве порции сол ( 1 супена лъжица сол 1 кг зеленчуци ). Изчакайте един час зелето да омекне. Сложете част от зеленчуците в камениново буре за мариноване /или в каквото друго сте решили/, омесете добре с дървена топка или специална бъркалка, така че зелето да пусне колкото се може повече сок. Добавете още един слой и разбъркайте отново. И така нататък и така нататък и т. н. Попарете топката или бъркалката във вряща вода, преди да разбиете.
СТЪПКА 3. Мариноване на зеле. Колко сол да добавя?
При мариноване на зеле пропорциите не са никак малко. 1 кг зеле (или зеленчуци, ако добавите моркови) трябва да съдържа около 15-20 г каменна сол (1 супена лъжица). Не превишавайте дадените пропорции, защото пресолено зеле ще загуби естествения си вкус.
СТЪПКА 4. Как да си направим вкусно кисело зеле с добавки?
Освен задължителната сол към киселото зеле може да добавите нарязани ябълки или моркови. Всичко зависи от вашите вкусови предпочитания. Не забравяйте за правилните подправки. Подправете зелето с кимион и добавете черен пипер, бахар и дафинови листа. Някои хора също харесват джинджифил.
СТЪПКА 5. Как да съхраняваме кисело зеле?
Зелето вече е мариновано след една седмица – подходящо е за директна консумация, но и за слагане в попарени буркани за консервиране. Може разбира се да го опитате и да оцените неговата киселинност – ако предпочитате по-кисело, продължете процеса на силажиране в буре за максимум 10-12 дни. Всичко зависи от температурата на околната среда.
източник: vkusnobg.eu