Бедни ли? Плащаме 10 млрд. за оръжия – какво ще купуваме? (ДОКУМЕНТИ)
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели
Изтребители, подводници, ПВО, 3D радари, брониранира машини и други. Общо 13 основни проекта за превъоръжаване, които трябва да преодолеят сериозните дефицити в българската армия, са заложени в Програмата за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната, която военното министерство вече е внесло в парламента и очаква депутатите да я разгледат.
Проектите са разделени в две групи – десет са до 2026 г. и три за периода 2026-2032 г. За тях са предвидени 6 640.7 млн. лева, които ще дойдат от нашия джоб.
Освен това изпълнение на вече сключени договори (включително и за придобиване на първите самолети F-16, многофункционалните патрулни кораби, строителство и строителни услуги и други), както и за по-малки проекти на стойност под 100 млн. лева, за периода 2022-2032 г. по бюджета на МО са планирани 2 660.9 млн. лв.
Финансовите разчети са за около 9 млрд. лева, като със сигурност някои от проектите ще поскъпнат.
Идеята е да се изплащат разсрочено. За да се справи с всички проекти, бюджетът за отбрана още през 2023 година трябва да е 2% от Брутния вътрешен продукт (БВП), а през следващите години да се търси и допълнително финансиране.
Какво ще се купува
В първата група влиза придобиването на бронирани машини за изграждане на механизирана бригада.
Проектът на масата от поне 5 години, като досега МО се проваля в опита си да го реализира. В момента е блокиран и не е ясно какво е неговото бъдеще.
МО планира да развиеи способностите за артилерийска поддръжка чрез придобиване на 155 мм гаубици.
Ще се изгражда и система за противовъздушна отбрана (ПВО) на механизирана бригада.
Освен това е планирано придобиването на ракетна система за залпов огън с повишена мобилност.
Придобиване на 8 F-16 Block 70 за доизграждане на изтребителна авиационна ескадрила, нови трикоординатни радари, придобиване на зенитно-ракетни комплекси, безпилотни летателни системи от висок клас, брегови противокорабни комплекси и придобиване на многоцелеви дизел-електрически подводници.
За подводници втора ръка от месеци се преговаря с Италия.
И още
Във втората група за периода 2026-2032 г. е предвидено да бъдат осигурени бронирани инженерни машини за батальонните бойни групи, тактически комуникационно-информационни системи и да бъдат повишение способностите на ВМС чрез придобиване на ракетни катери.
Поредна програма
По традиция плановете в армията остават предимно на хартия. Този е завършен от служебното правителство, но по него са работили и предишни екипи на министерството на отбраната.
Войната в Украйна и невъзможността да се поддържа старото съветско въоръжение обаче не позволяват модернизацията да се отлага.
Въпреки това има много предизвикателства и пред този план – от финансови до политически.
Материалът Бедни ли? Плащаме 10 млрд. за оръжия – какво ще купуваме? (ДОКУМЕНТИ) е публикуван за пръв път на Promiana.eu.
Народ