Промяна
ОБЩЕСТВО

ВОЙНАТА: Изтича договорът с „Газпром”, ще останем ли на тъмно и студено?

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Договорът за доставка на природен газ, сключен между „Булгаргаз“ ЕАД и ООО „Газпром експорт“ изтича на 31 декември, но за момента не е известно кога и как може да започнат преговори за нов.

Въпреки наложените санкции държавата плаща за доставяните количества. Това се разбира от отговори на Министерството на енергетиката на въпроси на „Дневник“.

С оглед създалата се ситуация, свързана с военния конфликт между Руската Федерация и Украйна, към настоящия момент не са налице условия за иницииране на търговски преговори с руския доставчик, посочват от ведомството.

Очакванията са, че при нормализиране на обстановката, такива преговори могат да започнат в средата на 2022 г., като към настоящия момент никоя от страните не би могла да се ангажира при какви условия биха продължили търговските отношения.

При сключването на изтичащия сега договор бе променена формулата на ценообразуване като след проведените преговори от Европейската комисия бе решено в цената да се вземат предвид и борсовите котировки на суровината.

Това е и причината настоящата цена на газа за България да е повлияна и от поскъпването на пазарните цени на синьото гориво. Други влияещи компоненти са стойността на долара и на петрола. Тежестта между пазарната цена на газа на две борси и петрола е разпределена в съотношение 70:30.

В същото време газът от Азербайджан е обвързан с цената на петрола и това определяше защо досега бе по-евтин. През 2013 г. България договори вноса на 1 млрд. куб. м азерски газ годишно, който покрива около една трета от потреблението в страната.

Заради това, че газовата връзка с Гърция все още не е готова обаче, в страната по алтернативно трасе пристигат едва една трета от договореното. Засега крайният срок за изграждането на интерконектора с Гърция е юли.

От хранилището в Чирен (почти) не се черпи газ

Малко преди смяната на ръководството на „Булгаргаз“ управляващите го упрекнаха, че черпи от хранилището в Чирен, за да продава с цел печалба вместо да го ползва, за да формира по-евтин микс за вътрешния пазар.

Държавният газов доставчик всеки месец смесва доставките, за да се получи въпросния микс и на негова основа формира средна цена, която предлага на КЕВР да утвърди през съответния месец. В микса влизат доставените количества руски и азерски газ, ако е внесен втечнен и този в хранилището в Чирен.

Черпенето на газ от „Чирен“ продължи и при новото ръководство с мотива, че количества се ползват за балансиране в рамките на деня.

След започването на войната в Украйна обаче и пред опасността да спрат доставките на синьо гориво, черпеното на количества от Чирен е ограничено. Това съобщава Министерството на енергетиката в отговорите си до „Дневник“.

От ведомството уточняват още, че са предприети мерки за ограничаване в максимална степен на добиваните количества от страна на „Булгаргаз“ и още, че „към момента Министерство на енергетиката има план за удължаване на добивния сезон от Чирен, който се актуализира на ежедневна база“.

Преди няколко дни министърът на енергетиката Александър Николов обяви, че цената на газа за вътрешния пазар за март е поскъпнала с едва 3.5% при 30% в други европейски страни, защото „се играе“ с количествата газ в хранилището.

В отговорите не се посочва какви количества към момента са налични в хранилището. Неговият капацитет е 550 млн. куб. м. В ход е проект на „Булгартрансгаз“ за разширението и модернизацията му.

По него е предвидено удвояване на капацитета до 1 млрд. куб. м както и увеличаване на дневния капацитет на добив до 10 млн.м³/ден, а на нагнетяване до 8 млн.м³/ден (сега максималния дневен капацитет на добив е 3.82 млн. куб. м/ден, а максималния дневен капацитет на нагнетяване е 3.2 млн. куб. м/ден).

В кая на януари се разбра, че Европейската комисия ще финансира със 78 млн. евро по Механизма за свързване на Европа разширението на хранилището. Общо обаче стойността на проекта е 308 млн. евро като „Булгартрансгаз“ настояваше Брюксел да плати половината.

„Наличието на достатъчен капацитет за съхранение в региона е от ключово значение за алтернативните доставчици на природен газ, особено за тези на втечнен природен газ, тъй като осигурява възможност за гъвкавост при управлението на доставките“, заяви изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов през януари.

По-големият капацитет на хранилището се очаква да привлече нови търговци, сред които такива на втечнен газ, тъй като проектът е свързан и с изграждането на терминала за втечнен газ край Александруполис, в който държавното дружества е акционер с 20 на сто.

Министерството на околната среда вече даде ход за екооценка на разширението на „Чирен“ като се очаква тя да е готова до май. За разширението се говори от близо 10 г. като идеята бе капацитетът да е достатъчен за покриване на дневните нужди през зимата.

Плащаме редовно, кризисен план не е в ход

Плащанията към „Газпром Експорт“ за март се извършват, съгласно условията на договора, без забавяне от страна на „Булгаргаз“ ЕАД, като дружеството разполага с необходимия финансов ресурс, с който да изпълнява задълженията си, свързани със заплащане на природния газ.

В този смисъл към настоящия момент не са налице основания, които да водят до риск от ограничаване или преустановяване на газовите доставки от Руската Федерация.

Това пишат от министерството в отговор на „Дневник“ дали държавният газов доставчик погасява задълженията си предвид наложените на Русия санкции.

На въпрос каква част от плана за действие в извънредни ситуации е активирала България, от ведомството на Александър Николов посочват, че на този етап не са налице основания да бъде активиран Планът.

Изготвянето на такъв план бе изискано от страните в ЕС с директива на Европейската комисия от 2010 г. след като година по-рано заради конфликта с Украйна доставките за Европа и България бяха спрени в разгара на зимата.

Директивата изисква страните от ЕС да имат готови два вида планове – за действие и за действие в извънредна ситуация като те трябва да са съвместими помежду си на национално, регионално равнище или равнище на Съюза. България има план за действие при извънредни ситуации, който споменава в отговора си министерството.

На въпрос какви алтернативи на руския природен газ обмисля България в синхрон с подобен дебат в Европейската комисия министерството посочва, че алтернативите са всички възможни конвенционални доставчици от региона, както и доставчици на втечнен газ.

„Поради несигурната и нестабилна обстановка детайли в по-дълбок мащаб към момента не могат да се споделят, но енергийната сигурност на България в момента е подсигурена и екипът на Министерство на енергетиката работи за това да се подсигури непрекъснатост на доставките“, уверява ведомството.

Материалът ВОЙНАТА: Изтича договорът с „Газпром”, ще останем ли на тъмно и студено? е публикуван за пръв път на Promiana.eu.

Народ

Новините Днес

Още Новини

Back to top button