Шах и мат: Киро и Асен прецакаха Херо Мустафа за кабинет „на всяка цена”
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели
България трябва да има стабилно управление, което да застане на пронатовски позиции и да отстоява атлантическите интереси на Балканите.
Това е дала да се разбере в серия от разговори с лидерите на парламентарно представените партии в новото Народно събрание Херо Мустафа, научи „Филтър”.
Позицията й е мотивирана от сложната международна ситуация, заплитането на войната в Украйна и необходимостта от гарантирането на стабилен антируски отпор в България.
Администрацията във Вашингтон била притеснена от стабилната подкрепа, която партията на Костадин Костадинов получи на последните избори, след като е ясно, че лидерът на „Възраждане” не крие антиамериканската си риторика.
Дипломат номер едно на САЩ у нас вече е започнала сондажи с партийните лидери и била неприятно изненадана от прибързаното решение на Кирил Петков и Асен Василев, които веднага след като разбраха, че „Продължаваме промяната”’ губи изборите в неделя вечерта, побързаха да обявят, че няма да участват в съставянето на коалиционен кабинет с ГЕРБ.
Според хора от средите на „Промяната” двамата възпитаници на университета в Харвард са направили изявлението с една-единствена цел – да изпреварят всякакви разговори с представители на властта във Вашингтон, защото са очаквали, че ще ги убеждават да правят коалиция с Бойко Борисов, а техните творчески планове в политиката били съвсем различни.
Прибързаните им решения предизвикали негативни реакции в американското посолство, което помогна сериозно за лансирането им в българската политика. На практика това им решение накарало Херо Мустафа да форсира разговорите с останалите по-сериозни играчи у нас.
Най-вероятно другата партия, която почти сигурно няма да приеме каквито и да било разговори с ГЕРБ, е БСП. Соцлидерката Корнелия Нинова, която записа поредната си срамна загуба на парламентарни избори, обясни, че няма да приеме при никакви условия да работи с ГЕРБ.
Според нея Борисов и неговата партия трябвало да поемат политическата отговорност и да не се крият зад каквито и да било експертни и програмни кабинети или правителства на спасението.
Според независими наблюдатели американците ще натискат най-много представителите на „Демократична България” и „Български възход” да демонстрират национално отговорно отношение в сложната ситуация, от която намирането на изход изисква усилия и добра воля от страна на по-антиглобалистка вълна, която е особено силна в Унгария, Италия, Чехия, Полша, а процесите имат своето сериозно продължение във Франция и Германия.
Според щатските дипломати засилването на позициите на „Възраждане“ в България също се следяло с безпокойство. Не е тайна, че лидерът на „възрожденците” Костадин Костадинов многократно обяви, че ще иска референдум за оставането на България В НАТО и Европейския съюз, ще се бори за запазването на българския лев като национална валута и за незабавното затваряне на американските бази у нас.
„Именно тези бази ни превръщат в мишена, което едва ли е голямото желание на българския народ”, заяви Костадинов за „Филтър” преди три седмици.
Американската намеса за решаването на сложния политически ребус у нас след изборите се очакваше от мнозина. Разбира се, най-много са въпросителните, които ще съпътстват решенията на „Демократична България”.
Коалицията между „Да, България” на Христо Иванов и ДСБ на Атанас Атанасов беше най-близко стоящата до „Продължаваме промяната”. Дори се говореше за възможен общ блок между трите партии.
Напоследък обаче отношенията между тях изглеждат твърде изстинали. Нещо повече – съпредседателят на „Промяната” Асен Василев дори заговори в следизборната вечер за фундаментални различия между двете формации, посочвайки, че те са най-вече в икономическите програми.
Подобно охлаждане поражда нови въпроси и донякъде е им не за нормализиране на отношенията между ГЕРБ и „Демократична България”.
Лидерът на „Да, България” Христо Иванов в първото си интервю след изборите открехна леко вратата за някаква коалиция, макар да заяви, че не би се включил в съюз с ГЕРБ и ДПС.
Едва ли случайно обаче подчерта, че трябва да спрем да се замерваме с корупция и да дадем гаранции за независимо правосъдие, което най-вероятно означава отстраняване на главния прокурор Иван Гешев.
Най-интересната част от интервюто му бе заявлението, че би участвал във всички разговори за съставяне на кабинет. Освен това призова президента Радев да свика истински консултации за съставяне на кабинет и да играе по-активна роля в този процес.
Позицията на Христо Иванов намеква, че ДБ е склон на някакъв тип компромиси при опитите за съставяне на правителство, каквото може да се окаже невъзможно да бъде формираме и при следващи избори, въпреки че тогава разделителните линии между партиите ще бъдат доста по-размити.
Материалът Шах и мат: Киро и Асен прецакаха Херо Мустафа за кабинет „на всяка цена” е публикуван за пръв път на Promiana.eu.
Народ