Промяна
Икономика

Роден финансов анализатор с апокалиптично предупреждение

Има седем компании, които дърпат пазара нагоре и създават впечатление, че той се представя силно, но това далеч не е така. Това каза финансовият анализатор Борис Петров, цитиран от Фокус.

„Тези седем компании – „Великолепната седморка„, се представят много силно на фона на изкуствения интелект и спекулациите около това, че той ще навлезе много бързо в ежедневието ни.

Тези компании станаха много бързо свръхнадценени“, добави Петров.

Според него, такова рали на пазара не е добър сигнал, толкова тясно концентрирано, само в определени компании, то дори не е в целия технологичен сектор. Това не е добър сигнал и по-скоро дава възможност на късите продавачи да потърсят възможности за влизане на пазара. 

„Друг индикатор, който виждам на пазара е, че това рали е водено от индивидуалните инвеститори, т.нар. ритейл. Обикновено ритейл инвеститорите често се оказват на грешната страна на пазара в даден момент, за разлика от професионалистите. Това е още една червена лампа за пазара, че това, което виждаме, не означава точно това, което си мислим“, каза Борис Петров.

Според анализатора, при суровините ситуацията също е интересна. От една година насам се говори все повече за рецесия, която изглежда все по-вероятна, дори почти сигурна.

Еврозоната вече е в рецесия, в началото на следващата година се очаква и САЩ да се окажат фактически в рецесия.

Тези слухове за рецесия потопяват много бързо цените на суровините, особено тези, които са свързани с икономическия растеж. Именно затова виждаме петрола на 50% под най-високата стойност, достигната миналата година, виждаме медта със сериозна корекция, газа – с много по-дълбока корекция, особено в Европа.

Спадането на цената на газа всъщност е по-скоро лоша новина, защото консумираната енергия е свързана с икономически растеж. Колкото по-малко енергия ползва Европа, толкова по-вероятно е това да се отрази в следващото тримесечие и върху икономиката на Европа, т.е. тези рецесионни процеси, които вървят в еврозоната в момента, да се окажат много по-дълбоки от това, което виждаме в момента„, добави Петров. 

Още Новини

Back to top button