Преди да посегнете към яйцата в магазина, първо вижте това
60% от кокошките-носачки в страната се отглеждат в клетки. Когато кокошката е отглеждана в клетка, то кодът на яйцето започва с цифрата 3, с код 1 са т.н. „свободни кокошки“, код, започващ с нула, означава биологичното отглеждане.
Когато пазарувате, вие избирате какъв тип животновъдство искате да стимулирате – биологичното отглеждане с био фуражи и с по-малко пестициди или насърчавате отглеждането на животни в клетки, което освен че е нехуманно, но и увеличава рисковете от заразни заболявания.
Това заяви в интервю за БГНЕС Петя Алтимирска, председател на сдружение „КАЖИ“.
„Много се надявам ЕК да представи до края на 2023 г. законодателно предложение за забрана на използването на клетки за оглеждането на редица селскостопански животни. Ние работим за това, откакто бе инициирана гражданската инициатива от 2020 г.“, обясни Алтимирска и припомни, че през 2020 г. са се събрали подписи от граждани и организации в целия ЕС, които са поискали премахване на някои от най-жестоките практики при животновъдството, а именно интензивното отглеждане на животни в клетки.
„В интензивното животновъдство това са 7 сектори, един от които е за кокошките – носачки. В България секторът за кокошките носачки би бил най-засегнат. Ангажиментът на ЕК е до края на тази година да бъде внесено изменение на европейското законодателство за премахване на клетките.
Важно е държавата ни да вземе предвид този факт и да вземе мерки за плавен преход. От този преход зависи стабилността на сектора и това как България ще се позиционира съгласно изискванията за хуманно отношение към животните и защитата на общественото здраве, защото интензивното отглеждане на животни в клетки води и до увеличаване рисковете от опасни заразни заболявания и зоонози“, подчерта Петя Алтимирска.
Тя разказа, че в България има 64 обекта, в които се отглеждат кокошки – носачки в клетки. „Те са повече от половината отглеждани кокошки в клетки в страната ни и са 1/3 от животновъдните обекти, които са за кокошки-носачки. Това е значителен брой животни и животновъди, които ще бъдат засегнати от европейския регламент, затова и този процес е толкова важен“, коментира председателят на сдружение „КАЖИ“.
Тя поясни, че за огромно съжаление не забелязваме никаква инициатива по отношение на прехода за премахването на клетките, тъй като в Стратегическия план към общата селскостопанска политика е включен само на едно място от 1 400 страници. „Само на това едно място се отбелязва думата кокошки-носачки и се споменава това, че ще бъдат предприети мерки за преминаване към алтернативни системи. Тези алтернативни системи обаче не е излизане извън клетките“, каза още тя.
Петя Алтимирска коментира, че има много подвеждащи етикети и скрита информация в тях, когато потребителите закупуват кутии с яйца. „Задължително трябва да бъде упоменато на код какъв е видът отглеждане, на кода фигурира, че отглеждането е клетъчно, а отгоре с големи букви пише „яйца от щастливи кокошки“, а човек винаги гледа големите букви, това заблуждава потребителите“, каза още тя.
На въпрос по какъв начин можем да разпознаем по-качествените яйца в магазините Петя Алтимирска обясни, че кодът върху яйцето трябва да отговаря на кода върху кутията, а тези кодове имат особено значение.
„Когато кокошката е отглеждана в клетка, то кодът на яйцето започва с цифрата 3, когато е с код 2, това са подово отглежданите кокошки, а с код 1 са т.н. свободни кокошки, а когато яйцето започва с 0 то това е биологичното отглеждане.
Призоваваме хората да следят тези етикети, защото това е изключително важно, защото когато пазарувате вие избирате какъв тип животновъдство искате да стимулирате – свободното, биологично отглеждане с био фуражи, с по-малко пестициди или да насърчите отглеждането на животни в клетки, а когато купувате яйца с код три вие стимулирате точно този вид производство“, обясни експертът и припомни, че много европейски страни са въвели забрани за отглеждане не само на кокошки в клетки, но и за такова отглеждане на други животни.
Относно закупуването на яйца, които са престояли на топло, Петя Алтимирска обясни, че заболяванията при тях много по-лесно се развиват. „Може да се стигне до натравяния. БАБХ трябва да вземат дейно участие как се съхраняват продуктите. Още повече като се вземе предвид колко са високи цените на яйцата в момента, това е много сериозен въпрос“, заяви тя и подчерта, че липсва обществен контрол по отношение на хуманното отношение към животните.
„Там има само официален контрол и имаме опасения, че не се спазват в достатъчна степен дори настоящите мерки за хуманно отношение“, заяви Петя Алтимирска.