Обрат! Медведев с ключова крачка назад за…
Признаването на независимостта на Абхазия и Южна Осетия от други страни е свързано с общата ситуация в света, но Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Руската федерация, е убеден, че с течение на времето това ще бъде направено от държави, които „вече няма да се страхуват от мнението на западните другари“.
Това заяви бившият президент на РФ Дмитрий Медведев в деня, в който руските медии отбелязват 15 години от признаването от Русия на независимостта на Южна Осетия.
Само преди няколко дни Дмитрий Медведев излезе с поредното провокативно изказване, в което заявява, че Русия може да анексира отцепилите се от Грузия региони Южна Осетия и Абхазия. Той отбелязва, че идеята за присъединяване към Русия все още е популярна в двата региона и е възможно тя да бъде осъществена, ако „има основателни причини за това“.
В днешното си изказване вече Дмитрий Медведев определя въпроса за перспективите за подобно признание като „много деликатен“.
„Това е свързано с общата геополитическа ситуация“, обясни политикът.
„Ясно е, че нашето решение за признаване не предизвика ентусиазъм на Запада, който отказа да го признае“, констатира Медведев. „Разбира се, не знаем какво ще се случи по-нататък, но съм сигурен, че историята рано или късно ще постави всичко на мястото си и държавите, които искат признаят и не се страхуват от мнението на западните другари“, уклончив е Медведев.
Заместник-шефът на Съвета за сигурност припомня, че за възникването на субект на международното право, тоест държава, е необходим самият факт на признаване.
„Не е казано обаче, че актът трябва да бъде признат от определен брой държави, или от ООН, или от някакво квалифицирано мнозинство. Самият факт на признаването е важен, той поражда международна правосубектност“, обяснява Медведев и посочва и други територии с подобна съдба – напр. Севернокипърската турска република, които също не са признати, и „да не говороми за безкрайните приказки за Косово“.
Иначе, по думите на Медведев, Русия, Абхазия и Южна Осетия са близки държави, които нямат „големи различия“.
„Що се отнася до противоречия, между нас няма и не може да има“, подчертава той, макар и да признава, че има известни противоречия. Уверява и че Абхазия и Южна Осетия могат да разчитат на помощта и гаранциите за сигурността им от страна на Русия.
Вчера в Москва на посещение бяха ръководителите на Южна Осетия и Абхазия Алан Гаглоев и Аслан Бжания и проведоха среща точно с Дмитрий Медведев, който преди 15 години подписа указа, с който Русия призна независимостта им от Грузия.
Направи впечатление, че среща с руския президент Владимир Путин не беше направена, а единственото с което действащия държавен глава на Руската федерация отбеляза визитата, а и днешната дата, беше поръчението към Съвета за сигурността да се грижи за съотечествениците зад граница.
Припомняме, че в двете грузински области Южна Осетия и Абхазия, които са обект на сблъсък между Русия и Грузия още от времето след разпадането на СССР, на голяма част от гражданите са раздадени руски паспорти, което се приема от Русия като аргумент за интервенция в Грузия.