Нов данък върху енергетиката затрива бизнеса с ток от ВЕИ
Нов свръхданък върху приходите на производителите на ток заплашва да разруши крехкия баланс в енергетиката и да доведе до дефицит на електричество и по-високи цени в бъдеще. За това алармираха експерти.
Съгласно европейските изисквания от 1 декември България трябва да започне да облага приходите на енергийните фирми, като им изземе всяка реализирана сума над 180 евро (таван на приходите) на мегаватчас, за да се компенсират останалите небитови потребители на електроенергия.
Европейските правила и тавани на приходите трябва да се приложат в България, според местните специфики, като разчетите на правителството колко и от кого да се взима вече са били готови, твърдят специалисти.
Изразяват се опасения, че под натиск от страна на представители на правителството някои енергийни мощности, особено най-неекологичните (въглищните централи) могат да разчитат на по-благоприятно третиране от държавата за сметка на други.
Въглищните ТЕЦ-ове, които в най-добрия случай трябва да си отидат до 10 години, защото цапат най-много, може парадоксално да бъдат обложени по-леко от източниците на зелена енергия.
Според експертите това означава, че инвестициите зелена енергия ще намалеят, а в дългосрочен план, това ще се отрази върху поскъпването на тока за всички.
Това решение противоречи и на основния план на Европейската комисия REPowerEU, който цели възможно най-бързо да се премахне зависимостта от руските енергоизточници и да се ускори въвеждането на възобновяема енергия, която да ги замени.
Сигналите, които дават европейските институции към европейските икономики, са доста объркващи. От една страна се въвеждат свръхданъци върху тока, независимо дали е произведен от ядрено гориво, газ, въглища или възобновяеми източници (вятър, вода, слънце), а от друга искат да се инвестира масово в независими от външни фактори ВЕИ.
На икономистите все още не им известно как със свръхоблагане се стимулират инвестиции, но от Брюксел явно вече са създали своя икономическа теория, чиято първа жертва засега е енергетиката.
Темата с цената на тока винаги е била плодотворна почва за популизъм. Особеностите на енергийния сектор обаче са специфични и трябва да бъдат отчетени от европейските и българските политици. На първо място този сектор изисква огромни капиталовложения днес, за да започне да се произвежда ток след няколко години. Отнемането на капитали днес ще срине инвестициите в сектора за дълъг период напред. Това води до дефицит на ток, респективно – до по-високи цени в бъдеще. В най-лошия сценарий, да започнем да внасяме скъп ток отвън.
За да не се случи това, България трябва да продължи да насърчава производството на ток, особено от възобновяеми източници. И тъй заради ЕС ще има свръхоблагане на енергийните дружества, поне у нас това облагане да не отива отвъд определените от ЕС нива. Всяко допълнително отнемане на ликвидност от енергийния сектор като форма на свръхоблагане ще забави драстично жизненоважни за икономиката ни инвестиции и иновации.