МВФ разясни каква година ни очаква и какви ще са основните предизвикателства
Предстоящата година ще бъде много трудна за фискалната политика – особено за страните, които провеждат избори. Това заяви шефът на МВФ Кристалина Георгиева пред AFP.
Тя направи изявлението, преди да замине за Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
„Това ще бъде много трудна година, защото фискалната политика трябва да възстанови буферите и да се справи с дълга, натрупан в много страни, каза Георгиева пред AFP, цитирана от „Нюз бг“.
Около 80 държави ще имат избори и знаем какво се случва с натиска върху разходите по време на изборните цикли“, продължи тя.
Милиарди хора в десетки страни по света трябва да отидат до урните тази година, от Индия до Съединените щати, оказвайки натиск върху правителствата или да увеличат разходите, или да намалят данъците, за да спечелят обществена подкрепа.
МВФ трябва да публикува актуализирани икономически прогнози по-късно този месец, които ще покажат, че световната икономика като цяло е „на път“ да изпълни предишните си прогнози, според Георгиева. Глобалната икономика е „готова за меко кацане“, каза тя и добави:
„Паричната политика върши добра работа, инфлацията намалява, но работата не е напълно свършена. „Така че сме в това най-трудно място, да не се отпускаме твърде бързо или твърде бавно“, каза тя.
В САЩ Федералният резерв наскоро задържа лихвените проценти на 22-годишен връх и направи три намаления на лихвените проценти тази година, докато Европейската централна банка също спря повишаването на лихвените проценти. Тези стъпки накараха търговците да станат по-оптимистични относно възможността за разхлабване на паричната политика през следващите месеци, което може да подейства за стимулиране на икономическия растеж.
Загрижеността на МВФ, каза Георгиева, е, че правителствата по света харчат много тази година и подкопават напредъка, постигнат в борбата с високата инфлация.
„Ако паричната политика се затегне и фискалната политика се разшири, въпреки целта за намаляване на инфлацията, може да сме за по-дълго пътуване“, добави тя.
Изкуственият интелект (ИИ) се очаква да засегне близо 40% от всички работни места, според нов анализ на МВФ. Георгиева каза, че в повечето сценарии ИИ вероятно ще влоши общото неравенство, а политиците трябва да обърнат внимание на тревожната тенденция.
„Изключително важно е държавите да създадат цялостни мрежи за социална сигурност и да предложат програми за преквалификация на уязвимите работници, каза Георгиева. По този начин можем да направим прехода по-приобщаващ, защитавайки поминъка и ограничавайки неравенството.“