Лихвите по кредитите вървят нагоре, най-солен ни излиза заемът в…
Въпрос, който вълнува почти всяко българско семейство – какво става с лихвите по кредитите?
Ясно е, че заемите стават по-скъпи. Като най-скъпо сега се оказва това да теглим и връщаме кредит в евро. С колко се повишават лихвите при ипотечните и с колко – при потребителските заеми?
Повишаването на лихвите по кредитите е различно за нови и стари кредити, както и за и левови и еврови, обясняват финанситите. Най-неизгодно в момента е да теглите заем в евро, където лихвата вече се повиши с около 3%, докато левовите все още се задържат на настоящите нива.
От миналата година се предлагат кредити с фиксирани лихви.
„Фиксираните лихви от миналата година станаха доста популярни. Те са фиксирани за 3 или 5 години, горе-долу са в диапазона 3 до 3.5%“, коментира за БНТ Янко Ценов, кредитен консултант.
Фиксираните лихви са по-скъпи с 1%, но за експертите това не е съществена промяна и дават пример. Ако сме изтеглили ипотечен кредит в размер на 220 хил. лв. за 20 години при лихва от 2.6%, настоящата вноска би била 1177 лв. Ако лихвата ни се повиши с половин процент, то бихме плащали с 54 лв. повече. Ако се увеличи с цял процент, то вноската e 1287 лв.
Върху промяната на лихвите влияят редица фактори, сред които финансовият ресурс, с който оперират банките, нивото на инфлацията, доходите на клиентите, безработицата и рискът от рецесия.
„Тези фактори пряко или косвено влияят върху рисковата среда като цяло, а рисковете се калкулират в лихвите“, коментира Иван Стойков, кредитен анализатор.
„Много клиенти се притесняват, че с двойното покачване на лихвата, двойно ще им се покачи и вноската, което не е така“, обясни Янко Ценов, кредитен консултант.
Видима промяна още от миналата година има при лихвите по потребителските кредити. За кредит от 20 хил. лв. с 8-процентна лихва за 5 години, бихме плащали 406 лв. Ако лихвата нарасне до 9%, месечната вноска ще стане 415 лв. или оскъпяване от 9 лв.
„Средно за цялата година малко над 8% беше лихвата по потребителски кредити, а само през ноември-декември тя надхвърли 9%. Но все още е рано да се определи дали това е някаква тендениция. Очакванията са, че е възможно новите кредити да се отпускат с до процент и половина по-висока лихва.
В момента да говорим за покачване на лихви дори и с половин пункт на фона на сегашните корекции не е чак толкова фатално и не е чак толкова страшно, но може да се оформи тенденция, която малко по малко да натрупва повишения и вече новите кредити да се отпускат средно с 1 пункт или пункт и половина по-висока лихва“, обясни Иван Стойков.