Промяна
СВЯТ

Такова нещо не е ставало в Европа от 2016 година

Над 4,09 милиона бебета са родени в Европейския съюз през 2021 г. – увеличение с 20 000 спрямо 2020 г., показват данни на Евростат, публикувани в четвъртък.

Данните бележат първото увеличение на броя на ражданията в ЕС от 2016 г.

насам, съобщава „Труд“.

Въпреки че мерките за блокиране, приложени в цяла Европа по време на пандемията COVID-19, доведоха до спекулации дали те ще доведат до скок на раждаемостта, тя фактически намаля през 2020 г., преди да се повиши отново през 2021 г. в някои страни. Това накара някои учени да повярват, че хората просто са изчакали първоначалният шок от пандемията да премине, за да имат деца, коментира електронно издание “Политико”.

Коефициентът на раждаемост (средният брой деца, които се предвижда една жена да има през живота си) също се е увеличил за първи път от 2016 г. насам, като средната стойност за ЕС е 1,53 живородени деца на жена – спрямо 1,50 през 2020 г.
Франция има най-висок коефициент на плодовитост в Европа, с 1,84 живородени деца на жена, докато Малта има най-нисък – 1,13 живородени на потенциална майка.

Коефициентът за живи раждания в България според данните на Евростат възлиза на 1,58 или точно в средните стойности за Европа.

През последните десетилетия европейците като цяло раждат по-малко деца и този модел отчасти обяснява забавянето на растежа на населението на ЕС. Най-широко използваният показател за раждаемост е общият коефициент на раждаемост: това е средният брой деца, които една жена би родила живи през живота є, ако тя премине през фертилните си години, съответстващи на специфичните за възрастта нива на раждаемост на дадена година. Общият коефициент на плодовитост от около 2,1 живородени на жена се счита за ниво на заместване в развитите страни: с други думи, средният брой живородени на жена, необходим, за да се поддържа постоянен размер на населението при липса на миграция. Общият коефициент на плодовитост под 1,3 живородени на жена често се нарича “най-ниска-ниска плодовитост”. Общият коефициент на раждаемост е сравним в различните страни, тъй като отчита промените в размера и структурата на населението, посочва доклада.

През 2021 г. общият коефициент на раждаемост в ЕС е бил 1,53 живородени деца на жена с повишаване от най-ниското ниво от 1,43 през 2001 г. и 2002 г. до относително високо ниво от 1,57 през 2010 г., посочват учените, автори на изследването.

Още Новини

Back to top button