Промяна
Икономика

Индия заплашва Русия с намаляване на покупките на петрол, защото…

Индия обещава драстично да намали покупките си на руски петрол, тъй като цената на близкоизточния петрол стана по-привлекателна. За Русия би било неизгодно да загуби такъв голям купувач, дори и под санкции. Експертите обаче са убедени, че няма причина за безпокойство. Защо?

Индия иска да намали зависимостта си от руския петрол, тъй като доставчиците в Близкия изток предлагат по-добри условия.

„Маржовете на разходите в Персийския залив сега са много по-привлекателни“, каза индийският министър на петрола Хардип Пури.

До пролетта на 2022 г. доставките на руски петрол за Индия бяха оскъдни, делът им във вноса беше под 1%. Оттогава обаче потреблението на руски петрол в Индия скочи до 40% от целия внос на петрол.

През 2022 г. доставките на петрол за Индия са се увеличили 22 пъти, каза вицепремиерът Александър Новак. Според Индия през фискалната 2022-2023 година (от 1 април до 31 март) Русия е станала основният износител на петрол за Индия, която е доставила 50,84 милиона тона петрол. Всички тези обеми бяха пренасочени от западните пазари. В същото време Русия измести от основните позиции Ирак, Саудитска Арабия и ОАЕ.

През юли и август обаче се наблюдава обратната тенденция – доставките на руски петрол за Индия започнаха да намаляват. През юли за първи път от девет месеца те паднаха с 5,7% до 1,85 милиона барела на ден. Покупките на петрол от Саудитска Арабия обаче не нараснаха, а дори се сринаха – с 26%, до 470 хиляди барела на ден. Това е най-ниската стойност от две години и половина. Такива данни изнесе Прайм.

През август, според “Кеплер”, вносът на петрол от Русия е спаднал до 1,57 милиона барела на ден, което е спад от 24% спрямо месец по-рано. Това е най-ниската цифра от януари насам.

„Заявих се много ясно. Днес сме на пазара и ще купуваме от всеки“, добави индийският петролен министър. Може ли Русия наистина да загуби такъв голям купувач на своя петрол като Индия? Експертите не смятат така.

„Руският петрол поскъпва, отстъпката се свива и това не се харесва на индийския министър. Делхи спечели огромни неочаквани печалби от рафинирането на руски петрол и износа на петролни продукти. Освен това дори преди 2022 г. Индия изгражда петролни рафинерии на брега, за да купува петрол от Близкия изток и след това да го изнася под формата на петролни продукти.

Тогава Русия трябваше да навлезе на незападни пазари, така че Москва започна да предоставя отстъпка, а Индия премина към масови покупки на нашия петрол“, казва Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Националната енергетика. Обезпечителен фонд.

Според него бизнесът на Индия по рафиниране на вносен петрол остава печеливш дори когато Делхи трябваше да купува петрол на нормалната пазарна цена, а след това Русия започна да дава отстъпка от 35 долара за барел. Разбира се, Индия се възползва от тази „златна мина“. Отстъпката на руския петрол обаче постепенно намалява.

Ако първоначално максималната отстъпка беше 35 долара за барел, то в края на юли 2023 г. тя падна до 15 долара спрямо северноморския стандарт Брент, каза руският енергиен министър Николай Шулгинов. А отстъпките за руски петрол за индийските рафинерии паднаха още повече. Това доведе до факта, че партидите от основната експортна смес – “Урал” – поскъпнаха и станаха по-високи от тавана на цените, определен от Г-7.

„Отстъпката за руския петрол намаля поради намаляване на транспортните разходи и като цяло поради намаляване на предлагането на петрол на пазара поради ограничения в рамките на ОПЕК “, казва експертът Филип Мурадян.

„Разбира се, Индия не харесва намаленията на отстъпките. Мисля, че изявлението на петролния министър трябва да се разглежда като опит да се запази отстъпката. Това е изнудване: ако намалите отстъпката, тогава ще купуваме повече петрол от други доставчици. Това е елемент на пазарлък“, смята Игор Юшков.

От друга страна, смята експертът, Делхи иска да демонстрира на западните страни, че оказва натиск върху Москва. „Западът непрекъснато кълве Индия. Някои говорят за необходимостта от забрана на закупуването на индийски петролни продукти, защото те са произведени от руски петрол.

Други казват, че Индия не спазва тавана на цените, въпреки че той се прилага само за транспортирането на петрол. Затова Делхи би искал да се противопостави на атаките от Запада“, добавя експертът. Но основният мотив на Индия все пак е икономически: тя иска да запази свръхпечеливш бизнес благодарение на руския петрол.

И въпреки факта, че Русия стана най-големият доставчик на петрол за Индия, страната няма сериозна зависимост от Москва. Делхи все още купува петрол от Ирак, Саудитска Арабия, ОАЕ и дори САЩ.

През фискалната 2022-2023 година Индия е купила 50,84 милиона тона петрол от Русия и почти толкова от Ирак – 50,31 милиона тона. Саудитска Арабия е доставила почти 40 милиона тона на Индия през същия период, ОАЕ 21,5 милиона тона и САЩ още 15,2 милиона тона. Тоест Индия е закупила около 51 милиона тона петрол от Русия и 127 милиона тона от всички останали страни. Доставките на петрол са добре диверсифицирани.

Разбира се, цената на руския петрол беше много по-изгодна: Индия плати 31 милиарда долара за руския внос и 2,4 милиарда долара повече за почти същия обем иракски петрол. Тоест Делхи спести прилични пари от закупуването на руски петрол. В същото време на индийския пазар няма ожесточена конкуренция между Русия и арабите. Следователно не говорим за факта, че саудитците изведнъж започнаха да намаляват цените.

От друга страна, когато Русия дойде на индийския пазар, арабският петрол отиде на пазарите в Европа и САЩ, където „щастливо зае нашето място“, напомнят експерти. Благодарение на това Делхи е един от най-големите доставчици на петролни продукти за европейския пазар и вторият по големина доставчик на петролни продукти за САЩ. В резултат на това не е необходимо да се говори за някаква криза в отношенията на Русия с Индия.

„Ако нашата отстъпка бъде намалена до такава стойност, когато Делхи действително ще бъде по-изгодно да купува повече близкоизточен петрол, тогава Москва просто ще увеличи отстъпката. И с помощта на фина настройка ще определим крайната отстъпка за руския петрол за индийските рафинерии“, казва източникът.

За Индия, между другото, също е неизгодно да се откаже от руския петрол. „Ако това се случи, тогава ще се повтори историята от пролетта на миналата година, когато САЩ и ЕС не купиха петрола ни, ние намалихме производството и пазарът беше изправен пред дефицит.

Тогава цената на петрола надхвърли 100 долара за барел. В този случай Индия ще трябва да купува по-скъп петрол, а нейните петролни продукти ще поскъпнат. Търсенето в този случай ще падне, защото хората са склонни да спестяват“, обяснява събеседникът.

Икономисти на “Блумбърг” изчисляват, че всяко увеличение с 10 долара на цените на петрола води до увеличаване на бюджетния дефицит на Индия с 10 милиарда долара и намаляване на БВП с около 0,5%. Затова Юшков е уверен, че Индия ще остане основен пазар за Русия, а Русия основен доставчик за Индия.

Още Новини

Back to top button