Икономист изсветли трик с цените в магазините, чака ни удар
„Такъв бюджет досега не сме виждали. Социално насочен. Това е проблемът със следващите няколко бюджета. Всеки нов дълг трупа допълнителни дългове и допълнителни лихвени плащания, които изяждат потенциала за раздаване по други пера.
“
Това мнение изрази пред БНР икономистът Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Лихвените плащания в бюджета нарастват с до 47%, посочи той.
При разглеждането на бюджета евентуално ще има намаляване на дефицита, което означава и намаляване на някои от разходните пера, тъй като няма възможност за вдигане на приходите. Трудно е да се прогнозира откъде ще се реже, смята икономистът.
През последните години се формира първо разходната част, обещава се, след това започват да се търсят приходи. Като не се намерят приходи, започва орязване на разходните пера, предимно капиталовите разходи. Като не се реализират капиталовите разходи, не се реализира инфраструктура за развитие на икономиката, поясни Караиванов.
Той описа и процеса по вдигане на цените – първо вдигаш с много, чакаш потребителите да свикнат, после сваляш до дългосрочно ниво и започваш промоционални отстъпки.
„Инфлацията затихва, но не спира. Цените продължават да пъплят нагоре.“
По темата с цените на горивата и дерогацията Васил Караиванов коментира, че когато има подобни политически спорове, „със сигурност става въпрос за много пари“ и изрази очакване горивата да поскъпват, за да достигнат средноевропейското ниво.