Харалан Александров огласи с какъв ход Борисов ще парира Петков
„Лидерството на Бойко Борисов се разгръща в момента много мощно, но то е на мета ниво. Неговото лидерство създава възможността да се случи технологичната работа на този кабинет. И вместо да са доволни и благодарни за това, те го атакуват и го нападат, което има риск да го ядоса. Той владее емоциите си и знае кога да се ядоса и кога да не се ядоса.
Борисов няма да допусне да се разпадне правителството“.
Това каза пред БНР социалният антрополог Харалан Александров и сподели:
„В тези смутни времена и след тези 3 години на конфликти, хаос и постоянни избори бих искал точно такъв премиер (като акад. Николай Денков – б.р.) – високообразован, делови, възпитан и определено нехаризматичен, който да се занимава с технически работи“.
По думите на Харалан Александров условията, които ПП-ДБ отправиха към ГЕРБ, носят посланието, че двете политически формации да спрат да се правят, че „не са в брак и да се оженят, да сключат брачен договор, за да имат структура отношенията им“:
Според анализатора една от най-важните задачи е да се сключи ясно коалиционно споразумение, каквато е практиката навсякъде по света:
„Основният дисбаланс е, че има свръхпредставяне на ПП в правителството, но то е компенсирано с много по-голямо влияние и реална власт на ГЕРБ в парламента. Ние живеем в парламентарна република и винаги парламентът налага правилата.
Този, който контролира Народното събрание – в случая това е ГЕРБ, е в по-силна позиция. И те (ПП) сега го откриха това нещо. … Един разговор, ако бъде проведен, ще доведе до стабилизиране и до нормализиране, дай боже. И най-вече до регулиране на трудните отношения“.
Александров прогнозира постигане на „хармоничен брак“ между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, но допусна, че ако двете формации не се разберат, ще се наложи на ПП „да им се сложи юлар и да бъдат влачени като добиче, което не иска да върви в пътя“.
Социалният антрополог коментира и 24-часовия бунт в Русия на частната армия „Вагнер“, ръководен от основателя на групировката Евгений Пригожин:
„Тъжно и много притеснително е това, което се случва в Русия. Очевидно е, че ще има втвърдяване на режима (в Кремъл – б.р.) и ще върви по посока на диктатура. Обикновено след такива събития следва прочистване.
Помните какво се случи в Турция след проваления опит за преврат срещу Ердоган. Това ще стане и в Русия – засилване на автократичната власт – независимо дали ще е на Путин, или на кръговете, които той представлява и на които посредничи засега.
Големият извод от всичко това за мен е, че колкото сме по-далеч икономически и политически от това чудо, толкова по-добре за нас. Добре е да се минимизират зависимостите. Това не означава да мразим руснаците и тяхната култура. Трудна позиция, но единствената разумна. Генерира хаос и ентропия тази територия (Русия) в момента“.