Промяна
Икономика

Германската икономика удари дъното, какво се случва

„Германската икономика достигна дъното през лятото и от есента нещата трябва бавно да започнат да се възстановяват отново“, казва Тимо Волмершойзер, ръководител на един от най-големите икономически мозъчни тръстове в Германия, който анализира икономическата политика и бизнес климата в Германия, известен като IFO Institute.

Коментарите му са в отговор на доклада на Германската федерална статистическа служба, че икономическото производство на страната е спаднало с 0,1% през третото тримесечие на 2023 г. , пише Businessnovinite.bg.

„Индексът на IFO за бизнес климата се повиши през октомври за първи път от април.

По-специално перспективите за следващите месеци се подобриха, но компаниите оценяват текущата си ситуация като малко по-добра“, казва Волмершаузер, за да обясни покачването.

БВП на Германия

Току-що публикуваните нови икономически данни показват, че германският БВП е спаднал леко, с 0,1%, през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение с второто тримесечие на годината. Това поставя най-голямата икономика в Европа наполовина в техническа рецесия (две тримесечия на отрицателен растеж подред).

Възстановяването вероятно ще бъде предизвикано от възстановяване на общата покупателна способност. До края на текущата година се очаква условията на търговия да се върнат към нивата си отпреди избухването на кризата с COVID-19.

Една от причините за това очакване е, че цените на повечето вносни стоки, особено на енергията, са паднали рязко. Друго е, че износителите са успели да прехвърлят по-високите производствени разходи.

Такива ползи от условията на търговия увеличават обхвата на разпределение и позволяват по-високи увеличения на заплатите за дадена тенденция на производителност, без допълнително да подхранват инфлацията на вътрешните цени.

Добри новини

В резултат на това доходите на частните домакинства нарастват по-силно от цените, така че се очаква покупателната способност да се повиши и частното потребление постепенно да нарасне.

Темпът на инфлация ще продължи низходящия си тренд. Много потребителски цени вече се повишават съвсем леко през годината, като някои вече падат.

Статистическият орган Destatis съобщава, че нивото на инфлация в Германия се очаква да бъде 3,8% през октомври 2023 г., най-ниското ниво от август 2021 г.

Производството ще се възползва от ползите от условията на търговия и съживяването на потребителските разходи. Търсенето на германски стоки вероятно ще се повиши отново, отчасти защото глобалният цикъл на лихвените проценти е достигнал своя връх.

Обратно, жилищното строителство ще продължи да охлажда. Вярно е, че рязкото поскъпване на новото жилищно строителство почти спря и пазарните цени на новопостроените жилищни имоти (т.е. сгради, включително земя) падат от една година.

От гледна точка на строителите обаче това облекчение все още не изглежда достатъчно, за да компенсира осезаемото увеличение на разходите за финансиране. Поне това се вижда от продължаващия спад на поръчките и продължаващото ниво на анулации сред строителните компании.

Влиянието на конфликтите и цената на петрола 

По-нататъшната ескалация на конфликта в Близкия изток представлява значителен риск за това икономическо възстановяване. Във всеки случай това е урокът от 1973 г., когато арабските страни производителки на петрол наложиха петролно ембарго в отговор на войната от Йом Кипур.

В рамките на няколко месеца средната цена на петрола се увеличи пет пъти от 2,70 долара на 13 долара за барел, предизвиквайки тежки рецесии и рязко повишаване на инфлацията в индустриализираните страни по това време.

Досега цените на петрола са се повишили само с около 6% от избухването на конфликта, но по-нататъшното развитие е несигурно и зависи от действията на арабските страни производителки на петрол в региона.

Още Новини

Back to top button