Промяна
Икономика

БНБ подпука банките, проверява ги за…

БНБ е извършила тематични проверки в банки по жалби и сигнали от граждани и други органи по конкретни казуси през първото шестмесечие на 2023 г.. Това се посочва в отчета на банката за тази година.

В изпълнение на европейската ограничителна политика с цел оценка на рисковете в банките, произтичащи от клиенти от Руската федерация и Република Беларус, е била събрана и анализирана информация от всички банки и клонове на чуждестранни банки.

За стриктното прилагане на разпоредбите на Закона за гарантиране на влоговете в банките (ЗГВБ) са  извършени две целеви проверки в две по-малко значими кредитни институции с оглед правилното определяне на сумата на гарантираните влогове, служеща за изчисляване на премийната вноска към Фонда за гарантиране на влоговете в банките и коректното изготвяне на отчетните форми, уточняват от БНБ.

От там са установили несъществени несъответствия при определяне на размера на влоговата база и на гарантираните влогове, а банките са предприели действия по отстраняване на пропуските още по време на проверките.

Проверки са извършени по всички постъпили през периода жалби, въпроси и запитвания от клиенти на финансови институции и кредитни посредници, за което лицата са били уведомени, допълват от БНБ.

Освен това през първото шестмесечие на 2023 г. съобразно годишния план за инспекции на място са довършени започнатите през предходната година надзорни проверки в три банки, една от които подлежаща на пряк надзор от страна на ЕЦБ.

Обект на проверка са били вътрешното управление и управлението на риска в сферата на кредитната дейност. Целта на инспекцията е била да се установи дали и как ръководният орган изпълнява задълженията си, включително начинът, по който са организирани и функционират вътрешните механизми за управление и контрол и функциите за управление и контрол на риска в оперативната дейност.

Други проверки в две „по-малко значими“ банки, обект на прекия надзор, осъществяван от страна на БНБ, са били в сферата на кредитния риск и риска от кредитни концентрации. По време на инспекциите на място са били прегледани и оценени кредитният процес във връзка с одобрение на кредитни сделки, мониторинг, оценка и класификация на кредитни експозиции, управление на необслужваните експозиции, както и качеството на отчетността за регулаторни цели, свързана с отчитането на тези рискове.

„Основната част от констатираните слабости са свързани с некоректно и/или несвоевременно отразяване на обстоятелства, влияещи върху качеството на изготвяната отчетност за регулаторни цели, методологически и технически пропуски, както и ненадеждни вътрешни контролни механизми. Друга категория недостатъци се отнасят до несинхронизирани вътрешни правила, недокументирани подходи за прилагане на регулаторни изисквания, неподходящо разпределяне на оперативни роли и отговорности, слабости от технически характер, отнасящи се до качество на данни, неефективен вътрешен контрол от страна на ръководните органи с контролни функции“, се посочва в отчета на БНБ.

През отчетния период са продължили и контролните дейности на БНБ за спазване от банките на изискванията на Закона за мерките срещу изпиране на пари (ЗМИП) и Закона за мерките срещу финансиране на тероризма (ЗМФТ).

Завършени бяха три надзорни проверки в банки, в това число на две „по-малко значими“ кредитни институции и една съвместна проверка на БНБ и ДАНС на банков клон. Обект на тези оценки са били оценка на вътрешните правила, собствената оценка на риска и процедурата за определяне на произхода на средства.

Започнали са и четири хоризонтални проверки, като към края на първото полугодие са завършени проверките за адекватност на собствената оценка на риска на банките от изпиране на пари и финансиране на тероризма (в 25 банки) и идентифициране на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризма при кореспондентските отношения (в 17 банки).

В процес на финализиране са проверките за прилагане на групови политики за превенция срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма (в 4 банки) и проверката за прилагане на ЗМФТ и действията в 25 банки за ограничаване на ползването им за целите на финансиране на тероризма. Резултатите от приключилите проверки не са наложили прилагането на надзорни мерки.

С цел подобряване на дейността на кредитните институции са дадени препоръки по превенция срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма.
 

Още Новини

Back to top button