Промяна
Икономика

Възможно ли е биомасата да бъде надеждна алтернатива на въглищата в производството на енергия?

По данни, изнесени от отдел Агростатистика към Министерство на Земеделието и храните, обработваемата земя в България през 2022 година е над 34 500 000 дка. Знае се също, че 66% от нашата територия е заета от земеделски обработваеми земи, а 33% от горски площи. Това показва, че в България се произвеждат големи количества биомаса, които имат множество приложения.

Днес ще разгледаме приложението на биомасата в производството на електрическа и топлинна енергия.

Според експерти широкото изобилие и ниската цена на биомасата са сред основните фактори, които обуславят сериозния потенциал за използването и като източник на енергия.

От няколко години няколко български топлофикации въведоха именно това гориво в енергийния микс, който използват. Топлофикации в Бургас, Велико Търново, Русе, Враца и други по-големи градове споделят публично, че включването на биомасата в горивния им микс е оказало положително въздействие върху екологичните показатели. Всички експерти са единодушни, че въвеждането на това гориво е спомогнало за известно задържане на крайната цена за потребителите, тъй като освен в изобилие, въпросното гориво е на достъпна цена.

Но предвид добрите отзиви за въвеждането на този възобновяем източник в производството на енергия е важно да се отбележи и кои видове биомаса са удачен вариант за използване по този начин.

Според експерти в областта за използване за енергийни цели най-подходящи са дървесината, специализираните енергийни земеделски култури, селскостопанските и горските отпадъци. Тук е необходимо единствено да се изясни понятието „енергийни земеделски култури“. Това са бързорастящи дървесни видове като върби и топли, както и енергийните тревисти растения, към които се причисляват тръстиковите храсти и слонската трева.

Експерти посочват, че едно от основните предимства на използването на биомаса в производството на енергия е фактът, че предоставя решение за оползотворяване на отпадъци от дърводобива.

Ако нямат приложение, този тип отпадъци могат да замърсят водите и почвите, да предизвикат пожари в горите или класическия проблем – да запълнят сметищата и депата за битови отпадъци. От превръщането на този тип отпадъчна биомаса в пелети или брикети за отопление се получава и икономически ефект, тъй като под тази форма те могат да се продават.

Безспорно най-голямото предимство на използването на биомасата за производство на енергия е фактът, че тя е въглеродонеутрален източник на енергия и следователно при изгарянето и не се отделят вредни емисии.

Още Новини

Back to top button