БЕЗ ПАНИКА: Къде се крием при ядрена атака?
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели
Къде могат да се скрият българите, в случай че реално има атака с ядрено оръжие близо до България?
През март месец, след като вече беше започнала военната инвазия на Русия над Украйна, от ГД „Пожарна безопасност и защита на населението” оповестиха адресите на всички бомбоубежища в страната.
Тогава се оказа, че наличните скривалища в добро и задоволително състояние са 292. В онзи период началникът на ПБЗН главен комисар Николай Николов заяви, че текат интензивни проверки и указанията са да се увеличи броят им.
А също, че веднъж на две седмици ще се прави актуализация на регистъра на укритията. На практика обаче това не е правено след 10-ти март, когато за пръв път бе публикуван списъкът.
Николов уточни, че след 60-те години на XX век всяка сграда, особено панелните блокове, имат за всеки вход укритие. „Това са хиляди укрития, които могат да бъдат използвани от гражданите”, посочи той и препоръча на собствениците на сградите да почистят входовете на укритията.
„В нашите градове всеки един сутерен, подземен етаж може да бъде използван за такива цели”, допълни Николов. По думите му, 734 са подобните обекти в цялата страна, разделени като собственост на три – държавна, частна и общинска.
В това число не се включват мазета, сутерени и други противорадиационни укрития в жилищни сгради и училища.
„В София нещата са по-добре заради наличието на метрото, където могат да се укрият до 900 000 души”, уточни Николай Николов.
Ядреният експерт проф. Георги Касчиев пък заяви, че доколкото му е известно, по отношение на готовността ни за реакция при ядрена заплаха със сигурност се провеждат периодично веднъж или два пъти в годината мащабни тренировки, на които се имитира радиационен инцидент, ядрен инцидент включително.
Материалът БЕЗ ПАНИКА: Къде се крием при ядрена атака? е публикуван за пръв път на Promiana.eu.
Народ