358 млн. за Велико Желев! Колосална издънка на АПИ – тунелът под Шипка се отлага
За първи път идеята за тунел под Шипка до Габрово се появява в края на XIX век. Над 120 години по-късно съоръжението все още не е започнало да се строи. Въпреки че миналото лято бе подписан договор за проектиране и строителство, сега то отново се отлага във времето. Това става ясно от допълнително споразумение, подписано от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и строителните компании.
Изпълнителят е консорциум ПСВТ, в който влизат три строителни фирми: „Хидрострой“ на наскоро арестувания олигарх на ГЕРБ Велико Желев, „Пътни строежи – Велико Търново“, където той отново е акционер, и „Пътинженерингстрой-Т“. Същото обединение изгради обхода на Габрово, който е предшестващ етап на тунела под Шипка. Там строителните дейности започнаха през 2013 г. и трябваше да приключат през 2015 г., но обходът бе завършен чак през 2020 г.
Сега фирмите изпълнители са се оплакали на АПИ, че им е предоставила Подробен устройствен план – Парцеларен план, с грешки, а това е документът, който показва откъде минават различните имоти и реално дава насока как да се стори обектът, съобщи „Капитал“.
Самият ПУП – ПП е одобрен от министъра на регионалното развитие през октомври 2014 г., т.е. по времето на управлението на служебния кабинет на Георги Близнашки. Тогава този ресор е под ръководството на Екатерина Захариева (ГЕРБ). Отчуждаването е приключило през май 2016 г., по време на втория кабинет на ГЕРБ, но грешки не са отчетени и тогава.
Резултатът сега е, че строителството на тунела се отлага. По договор работата по проектирането и строителството трае четири години и половина – 240 дни за проектиране и 1280 дни за строителство. Така съоръжението трябваше да е готово в края на лятото на 2026 г., сега обаче новият срок е началото на 2027 г.
Стойността на проекта е 298 без ДДС, или 358 млн. лв. с ДДС.
Дълга история и един анекс накрая
Допълнителното споразумение между АПИ и строителите е подписано през януари 2023 г. В него се описва хронологията на събитията. През май 2016 г. са приключили отчуждителните процедури.
Реално обществената поръчка беше обявена чак три години по-късно – през октомври 2019 г. Разглеждането на офертите също се случи доста бавно. Ценовите оферти (финален етап от разглеждането на предложенията на кандидатите) бяха отворени през март 2021 г. Пътната агенция можеше след това да излезе с решение за избор на изпълнител, но се бавеше. Това се случи непосредствено преди първите парламентарни избори за 2021 г.
В крайна сметка АПИ публикува решение за избор на изпълнител на 11 юли 2021 г. – три дни след вторите парламентарни избори и по време на служебния кабинет на Стефан Янев.
Никой не смееше да подпише договора с избрания изпълнител обаче. В крайна сметка до подпис се стига през юни 2022 г. по време на кабинета на Кирил Петков. Според принципала на АПИ тогава, регионалният министър Гроздан Караджов, след силно негативна обществена реакция в Габрово тогавашният управленски екип – включително Кирил Петков и Асен Василев, взели решение договорът все пак да бъде подписан.
Според анекса обаче след това изникват нови проблеми. С писмо от 11 юли 2022 г. и последвали такива и през есента изпълнителят посочва проблеми, които го забавят с проектирането. Едни от тях са несъответствия между ПУП – Парцеларен план и кадастралната карта на имоти, като тези разминавания възпрепятстват достъпа до обекта, разчистване на терена, инженерно-геоложки проучвания.
На 11 ноември АПИ е предала нов ПУП – Парцеларен план с доказателства за придобити имоти. В крайна сметка на 19 януари 2023 г. е подписано допълнителното споразумение, с което забавянето се приспада от договора и срокът му се удължава, защото проблемите не били по вина на изпълнителя, а на възложителя.
Проектът
Всъщност тунелът не е един. Трасето включва пет съоръжения с обща дължина 4 км. Основният тунел ще е 3.22 км, а останалите 4 са по-малки – съответно 171 м, 240 м, 90 м и 290 м.
Победителят е обединение между три фирми: „Пътни строежи – Велико Търново“, „Пътинженерингстрой-Т“ и „Хидрострой“ на Велико Желев. През 2020 г. последната беше втората най-голяма строителна компания по приходи в България, а тази година слиза на пето място. „Пътинженерингстрой-Т“ е на 11-о място.
„Пътинженерингстрой – Т“ е фирма от Търговище с краен собственик Григор Иванов. Велико Желев притежава 34% дял от „Пътни строежи – Велико Търново“, а останалите акции на фирмата са собственост на Григор и Иван Иванови.
Финансирането на проекта беше одобрено през есента на 2022 г. Тогава тунелът под Шипка заедно с магистралата между Русе и Велико Търново бяха одобрени като част от новата оперативна програма „Транспортна свързаност“ в частта й за пътища.
Материалът 358 млн. за Велико Желев! Колосална издънка на АПИ – тунелът под Шипка се отлага е публикуван за пръв път на Promiana.eu.
Народ