Промяна
Политика

ВМРО към МС: Започнете процедура по изграждането на забатачения от ПП онкоцентър за протонна терапия

С този призив се обръщат към Министерския съвет на служебното правителство председателят и зам.-председателят на ВМРО Красимир Каракачанов и Карлос Контрера във връзка с опропастен от кабинетът „Денков“ проект за Националния център за лъчелечение с протонна терапия, с фокус върху лечението на деца.

Припомняме, че Контрера сигнализира преди няколко дни за възникналата ситуация, а именно, че парите за проекта не са усвоени от предходния кабинет.

„Изграждането на Националния център за лъчелечение с протонна терапия, с фокус върху лечението на деца, бе Компонент 2 от Инвестиция „Модернизиране на болничните заведения“ от Плана за възстановяване и устойчивост с общ бюджет от 349 127 763 лв.

без ДДС (418 953 315 лв. с ДДС). Според първоначалните изчисления времето, което е необходимо за изграждането на Протонен център, е 3 години. Това е една дългосрочна инвестиция в полза на обществото, животът на подобна технология е 20-30 години, а очакваният ефект е десетки хиляди онкоболни да могат да се лекуват със съвременни, модерни и щадящи средства“, припомнят в писмото Каракачанов и Контрера.

Това обаче е проект, който е станал жертва на неадекватната финансова политика и реалната липса на информирана законодателна дейност от 48-то и 49-то НС.

Ето защо сега е в ръцете на служебния кабинет да направят нужното този център да бъде реализиран.

„От особено значение е изборът на подходящ терен за изграждането на Центъра. Необходим е преглед на инженерогеоложките и хидрогеоложките условия на различни терени и анализ на геотехническите условия за фундиране на съоръжението – протонен ускорител, който следва да бъде фундиран на дълбочина около 25 метра под земната повърхност“, поясняват още лидерите на ВМРО в писмото си до Министерския съвет на България.

Прилагаме и пълния текст на писмото на Каракачанов и Контрера:

ДО

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

от Красимир Каракачанов – председател на ВМРО – Българско национално движение

и

Карлос Контрера – заместник-председател на ВМРО – Българско национално движение и общински съветник в Столичен общински съвет

относно: Изграждането на Националния център за лъчелечение с протонна терапия

Уважаеми г-н министър-председател

Уважаеми госпожи и господа министри,

Изграждането на Националния център за лъчелечение с протонна терапия, с фокус върху лечението на деца, бе Компонент 2 от Инвестиция „Модернизиране на болничните заведения“ от Плана за възстановяване и устойчивост с общ бюджет от 349 127 763 лв. без ДДС (418 953 315 лв. с ДДС). Според първоначалните изчисления времето, което е необходимо за изграждането на Протонен център, е 3 години.

Това е една дългосрочна инвестиция в полза на обществото, животът на подобна технология е 20-30 години, а очакваният ефект е десетки хиляди онкоболни да могат да се лекуват със съвременни, модерни и щадящи средства.

От особено значение е изборът на подходящ терен за изграждането на Центъра. Необходим е преглед на инженерогеоложките и хидрогеоложките условия на различни терени и анализ на геотехническите условия за фундиране на съоръжението – протонен ускорител, който следва да бъде фундиран на дълбочина около 25 метра под земната повърхност.

За лечението:

Протонната терапия е най-съвременната форма на лъчелечение, която дава възможност на лекарите да се „прицелят“ много точно в тумора, като при това опазват здравите тъкани и органи от лъчево натоварване. Това лечение е от съществено значение за продължителността и качеството на живот на пациентите и е особено ефективно и щадящо при деца.

Най-голяма полза от протонната терапия биха имали деца с онкологични заболявания на всички органи и системи, при които очакваме пълно излекуване. Освен това протонната терапия е от изключително значение и за възрастни, при които туморът е в непосредствена близост до важни критични органи, като сърце, бял дроб, главен мозък, бъбреци.

Тази форма на лечение е най-подходяща и за пациенти с рецидивиращи туморни образувания. За държава като България прилагането на подобно лечение би спасило хиляди човешки живото предвид нивата на заболеваемост.

 За нуждите:

Изграждането на такъв Център е шанс страната ни да стане лидер на Балканите в лечението на онкоболни с протонна терапия. Според експерти най-малко 600 българи годишно се нуждаят от протонна терапия.

Това число обаче е сформирано на база пациентите, които се лекуват в чужбина в такива центрове, като лечението им се покрива от Националната здравноосигурителна каса. Извън този брой пациенти са онези, които самофинансират лечението си, както и други, които се лекуват у нас, но с по-малко ефективни терапии.

Важно е да се отбележи, че в Националния център за лъчелечение с протонна терапия ще бъдат лекувани както пациенти от България, така и от страните членки на Европейския съюз. Цената на протонотерапията е унифицирана във всички страни от ЕС.

Тя е около 29 000 евро. Сега лечението на българските граждани в чужбина, където има такива центрове, се покрива от Националната здравноосигурителна каса.

Следва да се формира цена за клинична пътека лечение с протони според българската регулаторна рамка. 

За ползите:

Освен това с реализирането на проекта ще се подкрепи изпълнението на няколко от специфичните препоръки към Република България за сектор „Здравеопазване“, както следва:

– ще се подобри достъпът до високоспециализирана медицинска помощ за цялото население, което напълно попада в обхвата на специфичната препоръка за повишаване на достъпността и капацитета на здравната система в страната;

– ще се предоставят нови за страната и иновативни за региона медицински услуги, което също допринася за повишаване на достъпността и капацитета на здравната система в страната от една страна, а също така ще окаже благоприятно въздействие върху мотивацията и желанието на медицинските специалисти да остават на работа в страната, с което ще се подпомогне изпълнението на другата специфична препоръка към България – а именно – за мерки за задържане на медицинските специалисти и повишаване на мотивираността им за работа тук;

– ще се намалят в значителна степен пътуванията в чужбина на пациенти с онкологични заболявания, изискващи такъв тип медицинско обслужване. Това от своя страна ще доведе до намаление както на разходите на НЗОК, така и на гражданите по отношение на доплащането за ползване на здравни услуги (out of pocket payments), което е друга специфична препоръка към страната.

Изпращаме настоящото предложение, защото като държава сме изпуснали момента за внасяне на проект за подобен център по ПВУ през ноември 2023 г. Това означава, че финансирането по ПВУ е безвъзвратно изгубено, а единственият шанс да създадем подобен център е чрез национално финансиране.

Обръщаме се към Вас, защото смятаме, че създаването на подобен център ще даде шанс на хиляди онкоболни, включително на немалко български деца, шанс за живот. Дълги години политиката на държавата в сферата на онкозаболяванията е меко казано противоречива и непоследователна.

Сега има възможност да осигурим съвременно лечение на ракови заболявания, което да бъде щадящо за болните и да гарантира изключително добри възможности за окончателно преодоляване на болестта.

Предлагаме Министерският съвет на Р България да възложи разработване на проект за изграждане на Националния център за лъчелечение с протонна терапия, като бъдат предприети всички необходими действия за осигуряване на терен за изграждането на този център, осигуряване на неговото проектиране и изграждане за сметка на бюджета на Р България.

Още Новини

Back to top button