„Възраждане“ внесе законопроект за излизането ни от НАТО
Законопроект за денонсиране на Северноатлантическия договор е внесен в деловодството на Народното събрание от „Възраждане“.
Предложеният закон отменя Закона за ратифициране на Северноатлантическия договор, подписан на 4 април 1949 г. във Вашингтон, приет от 39-то Народно събрание на 18 март 2004 година.
Продължаващото членство на България в НАТО е не само вредно за отбраната и въоръжаването ни, но и става все по-опасно за суверенитета ни и за националната сигурност на България, посочват от „Възраждане“ в мотивите към законопроекта.
„Действията на НАТО изцяло противоречат на целите, посочени в чл.1 на Договора, където четем: „Страните по Договора се задължават в съответствие с устава на Организацията на обединените нации да уреждат всеки международен спор, в който могат да се окажат въвлечени, с мирни средства и по начин, който да не застрашава международния мир, сигурност и справедливост, и да се въздържат в международните си отношения от заплаха със сила или употреба на сила по какъвто и да е начин, несъвместим с целите на Организацията на обединените нации.”
Поглед назад показва, че НАТО полага усилия да „разреши“ такива международни спорове по всякакъв друг, но не и по мирен път и с мирни средства“, посочват още от партията.
Според „Възраждане“ „членството ни в НАТО осигури унизителното за България разполагане на американски военни бази у нас, прикрито наречени „български военни бази за съвместно ползване”.
За 20-те години членство в НАТО България претърпя само и единствено загуби, като отбранителната ни система към настоящия момент е в незапомнен досега упадък, а „сътрудничеството” остана едно несбъднато пожелание на хартия, смятат от партията.
В края на този месец се навършват 20 години от присъединяването на България към НАТО. Заедно с нашата страна тогава в пакта бяха приети също Румъния, Естония, Латвия, Литва, Словакия и Словения.
Според данни в годишния доклад на генералния секретар на пакта, представени днес, мнозинството от българите (56%) заявяват, че биха гласували за оставане в НАТО.
За излизане от алианса биха се обявили 28 на сто от хората у нас, показва проучване на общественото мнение. Според 59% от българите НАТО защитава нашата страна, докато на обратното мнение са 19 на сто.