Възмущение сред производителите: ГМО зеленчуци в България
Общественият център за околна среда и устойчиво развитие във Варна призова министър-председателя Николай Денков да не допусне отглеждането на ГМО зеленчуци в България,пише Sofia24.bg.
От екоорганизацията настояват България да гласува против предложението на Европейската комисия за дерегулиране на ГМО растения, произведени с нови геномни техники.
Еколозите са притеснени от новите геномни техники. Според тях те ще навредят на природата и човека.
Илиян Илиев, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие:
„Опасностите са няколко. Първо – изпускани в природата ГМО организмите вече ще доминират над останалите и ще ги замърсят и е много трудно да опазим чисти организми, след като пуснем в природата масово ГМО. Ние ще загубим възможност да имаме биологично земеделие. Особено с новите техники, и особено това, което ни предлагат – да няма сертифициране, да няма етикетиране. Вие дори да отидете в био ферма няма да знаете дали не е замърсена.“
Геоги Георгиев отглежда екологично чисти плодове и зеленчуци в добричкото село Карапелит. Той използва само стари сортове:
„Сега ще го направят по-просто – няма да пишат всичко и ще казват, че всичко е ОК, всичко е хубаво и полезно. Пак дълбоко се съмнявам. Това, което ще се продава на пазара, не само нашия, но и изобщо на европейския, няма да има нищо общо с плодовете и зеленчуците, които наричаме „био“.
Проверка пък показва, че хората и сега трудно различават ГМО стоките от тези, които са произведени в биологично чисти условия.
Ето как реагират някои от тях:
„Не използвам и се надявам, когато купувам да не са такива зеленчуците, ами да са по-натурални. – Как разпознавате кои са натурални и кои не? – Няма как много да се разпознае, освен да разчитаме на етикета друго не ми остава.“
„Много ме притесняват. Аз съм биоложка, учител, долу-горе съм в час с нещата. Жалкото е, че не можем да ги различим.“
Противниците на теорията, че ГМО вреди, твърдят, че и чрез биологичното селектиране, което се е прилагало години наред, също се произвеждат генно модифицирани плодове и зеленчуци. Според хората от центъра обаче има важни разлики.
Илиян Илиев, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие:
„Биологичното селектиране е един много бавен процес, преминава през много години и тестване в природата. Как се държи едно растение. Докато тук става за за секунди – премахваме един ген, преработените растения стават нови и нямаме информация как ще се държат.“
Варненските еколози подариха екологично чисти зеленчуци на областния управител Андриана Андреева, с желанието тя да предаде исканията им към правителството.
„Мнението, което имам, е като гражданин, който има своите опасения, и от материалите, с които се запознах и които ми бяха предоставени. Разчитам експертите на ниво държавни институции, придвижвайки цялата тази документация към министър-председателя да вземат обосновано мнение“, каза проф. Андрияна Андреева.
Еколозите са категорични, че битката им за чисти плодове и зеленчуци ще продължи. Заявиха и готовност за протести.