Важен началник каза въвеждаме ли еврото от 2025 година
Ако намалим данъчните ставки, може да се намали и това масово укриване на доходи. Това заяви пред БНР Георги Ангелов, старши икономист в „Отворено общество“.
„Сивият сектор остава между 28% и 30% от БВП. Около 50 милиарда лева годишно не са облагат от данъчната система.
Бихме могли с по-ниски ставки да съберем повече пари. Надявам се да има подкрепа от бизнеса и синдикатите.
Бюджетната процедура върви. Сега е моментът, в който се залагат жалоните на бюджета за 2025 г. Отговорност на икономисти и финансисти е да дават идеи, за да имаме по-различен през следващата година“, каза той.
Индиректните мерки не работят, заяви той и даде за пример намаленото ДДС за ресторантьорите, както и щедрата политика за компенсация на бизнеса по време на енергийната криза.
Ангелов коментира прогнозите за влизане на страната ни в еврозоната през следващата година.
България може да бъде част от еврозоната през 2025 година, заяви пред БНР лидерът на Еврогрупата Паскал Донахю. Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева също допусна, че може да влезем в еврозоната догодина, но не от 1 януари.
„Това е поредна отсрочка, която получаваме и е израз на добрата воля на другата страна. България е готова по всички други индикатори, освен достигането на необходимото ниво на инфлация. Това изисква работа. Понеже са изтекли мандатите на всички регулатори, те сякаш не искат да работят, а това забавя нормализирането на нивата на инфлация.
Можехме да влезем в еврозоната заедно с Хърватия, но понеже 5 пъти имахме само служебни правителства, нямаше кой да приеме необходимите закони и реформи. Сега имаме този пореден шанс. Не трябва да го изпускаме. Вероятно това влияе и на динамиката на преговорите за правителство“, каза икономистът.
Ангелов коментира думите на Бойко Борисов, че българите трябва да се готвят за вдигане на данъците.
„МВФ казва, че България трябва да промени данъчната си система, за да осигури повече данъчни постъпления в бюджета“, обясни лидерът на ГЕРБ.
Имаше опровержение на финансовия министър в оставка.
„Финансовият министър се използва за боксова круша от партньорите в некоалицията. Тази година ще бъде много предизвикателна. Когато инфлацията пада, тогава намалява нарастването на приходите. Растежът на разходите пък зависи от миналогодишната инфлация. Но не бих казал, че сме обречени на високи дънъци. Това е въпрос също на икономическа и финансова политика.
МВФ би искал да види по-различна от нашата политика за единна ставка от десет процента, но все още имаме резерви, с които да съберем повече приходи без по-високи ставки. Премиерът и финансовият министър са най-важните хора в едно правителство. Вероятно това е наддаване при преговорите“, каза Ангелов.