Промяна
Икономика

Ваня Григорова обясни защо минималната заплата трябва да е 900 лева

Икономическият съветник на КТ „Покрепа“ Ваня Григорова обяви какво трябва да се промени в бюджета и колко трябва да стане минималната заплата.

„В момента караме на параметрите от бюджет 2022 и затова, за да сме адекватни сега на социално-икономическата ситуация през 2023-та, трябва да се увеличат разходите.

Разходите за увеличение на заплати, капиталовите разходи, за увеличение на стандартите за издръжка на училища и детски градини, и т.н.

Няма как с бюджет 2022 ние да сме адекватни и до покрием разходите за 2023 след тази инфлация, която имахме и усетихме на гърба си, инфлация, незапомнена от 25 години.

Очевидно е, че трябва да се увеличат средствата, поне с ръста на инфлацията, за да може да запазим поне стандарта от миналата година, дори не да го подобрим“, заяви в ефира на БНТ Григорова.

„Предходното правителство увеличи минималната пенсия, увеличиха останалите пенсии и същевременно запазиха тавана на максималния осигурителен доход, запазиха минималните осигурителни прагове по икономически дейности и професии, и всъщност отнеха възможността на системата да се самофинансира.

Това е част от причината за увеличаване на дефицита, и, да, някои разходи са увеличени в бюджета, който служебното правителство заложи, но те са увеличени възоснова на нормативните промени, които вече са приети.

Да речем член 100 на кодекса за социално осигуряване, така нареченото швейцарско правило, те просто трябва да го направят“, допълни Григорова.

„Но, заложили се увеличение на минималната работна заплата, очевидно не. Това е да подкрепиш работниците, това е достойно плащане на техния труд. Нека да напомним, че през последните две години бизнесът е формирал почти 100% по-голяма печалба от 27 милиарда на 42.

Това, което КТ „Подкрепа“ предложи съвсем скоро и беше отхвърлено от народните представители, още сега бе да се приложи правилото за половината 50% от средната работна заплата. На този етап в момента минимална работна заплата трябва да стане 900 лева“, каза още Ваня Григорова.

Бюджетът е ключов нормативен акт и той ще определи политиката на държавата за настоящата година. Неприложими са параметрите на бюджета от миналата година. Разходите са увеличени. Той е конструиран на база действащите нормативни актове. Прекомерните разходи формират и прекомерния дефицит, заяви изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал Добрин Иванов.

В бюджетът бяха заложени рекордно ниво капиталови разходи, изтъкна той.

„Работодателските организации укоряваха предходното правителство заради повишаването на социалните разходи. Те трябва да се увеличават на база икономически показатели“, категоричен бе представителят на бизнеса.

„Не е нормално това, което се предложи в последните дни на кабинета за минималната работна заплата. Всяко увеличаване на работната заплата с 10 лева би означавало 50 млн. лева нов дефицит. Популизъм на синдикатите е в дома на обесения да говорят за въже.

Ние говорим за полагане на усилия да постигнем целите си за 3% дефицит, а те искат да се увеличат заплатите. Трябва да свършим повече работа, вместо да увеличаваме разходите“, обясни Добрин Иванов.

Още Новини

Back to top button