В този град си бият главата: Средна заплата 1000 лева, квартира – 450 лева
Средната заплата в Кърджали е около 1000 лева. В някои сектори дори не достига чисто тази сума. Бърз поглед на обявите за квартири обаче са стряскащи.
Няма наем в що-годе нормално жилище под 450-500 лева.
Някои хора живеят в паралелна реалност. Преди пандемията живях на квартира в Пловдив. Близо до площад „Съединение“. Това коментира читател на 24rodopi.com.
„Двустаен апартамент, първи етаж, 350 лева на месец. В момента наемите в града са скочили със сто лева. Но все пак говоррим за Пловдив, град с възможности“, посочва той.
„Инвестирам 65 000 евро в нов дом, после го давам под наем за 500 лева на месец“. Нова схема на гурбетчиите край Арда, а с подобни оферти е пълно в областния град, установи преди време проверка.
Предложенията са за напълно обзаведени жилища, ново строителство.
„Става въпрос за апартаменти, в които дори собственикът все още не е живял. С чисто нови мебели, техника, вградени кухненски уреди. Цените на наемите обаче не кореспондират с действителността. Логиката на собственика е да инвестира и след това отново да замине зад граница, защото ще работи за много повече пари.
Интересно как обаче ще намери наемател, който е решил да вади прехраната си тук и ще може да заделя такава сума пари само за покрив над главата си при размера на възнагражденията?“, коментира брокер на недвижими имоти.
Жилища се дават под наем в центъра и за 250 лева на месец. Те обаче са в стари сгради, а самите апартаменти „плачат за ремонт“.
Двустаен апартамент за пет стотака на месец обаче не е най-стряскащото. Цената на квадратния метър в центъра на Кърджали вече гони 900 евро. При 500-550 евро за кв./м във „Възрожденци“.
„Ако си вложил около 130 хил. лв. за дом и го дадеш под наем, то за да се избие такава инвестиция при 500 лева на месец, са нужни 21 години. И то при много условия“, разсъждава брокерът.
В същото време има огромен недостиг на работна ръка в Кърджали. Ниските заплати оставят офертите на фирми да отлежават в статистиката на бюрото по труда. Внос на работници от периферията на региона също не е решение. „Трябва да се работи на две места-едното за храна, другото за наем“, споделя мъж от Крумовградско.
„Голям процент от купувачите на жилища са от села в региона. Обединяващото е, че всички те вадят прехраната си зад граница. Купува се едно, после второ жилище. Дали някой ще живее в тях не може да се отговори“, коментира брокер.