Промяна
СВЯТ

US конгресмени поискаха Белият дом да накаже сурово Южна Африка заради тесни връзки с Москва

Отношенията между САЩ и Република Южна Африка, два стари съюзника, навлязоха в трайна спирала на влошаване заради конфликта в Украйна, и по-специално заради тесните връзки на РЮА с Русия.

Вчера американски медии съобщиха за поредно покачване на напрежението по оста Вашингтон – Претория – от статия във в. „Ню Йорк таймс“ стана ясно, че в Конгреса на САЩ вече има политически консенсус, че срещу РЮА трябва да бъдат предприети наказателни мерки.

Група конгресмени от двете партии в американския Конгрес иска правителството на Байдън да накаже Южна Африка за оказваната според тях от нея подкрепа за войната на Русия в Украйна, а като първа мярка в тази посока те предвиждат РЮА да бъде лишена от домакинството на важна международна конференция под егидата на Вашингтон, което да бъде дадено на друга държава, посочи „Ню Йорк таймс“.

 

Искането е отправено в писмо от миналата седмица, с което изданието се е сдобило.

Мярката, за която конгресмените настояват, е първото конкретно действие от страна на САЩ срещу Южна Африка в контекста на налагащото се мнение във Вашингтон, че руско-южноафриканските отношения все повече застрашават американските интереси, отбелязва вестникът.

ЮАР: Путин е добре дошъл, защо МНС не реагира на войните в Ирак и Сирия?!

Основният предмет на писмото, с което „Ню Йорк таймс“ успя да се сдобие, е годишният форум на АГОА – американския Закон за създаване на възможности за растеж и развитие на Африка (African Growth and Opportunity Act, AGOA). Нормативният акт осигурява безмитен достъп до пазарите на САЩ за около трийсетина африкански страни. 

Южна Африка, която е една от най-развитите икономики на континента, е най-големият печеливш от АГОА, като само за миналата година РЮА е реализирала по тази схема износ на стоки за американските пазари за около 3 милиарда долара. 

Според официални лица в САЩ американското разузнаване разполага с данни, че Южна Африка е възможно да е помогнала на Русия да се снабдява с оръжие за водене на войната. Претория твърди, че следва политика на „необвързаност“ по отношение на конфликта в Украйна, и отрича да е продавала въоръжение на Москва.

Между американските конгресмени и правителството „Байдън“ има разнобой как да се подходи към подозренията към Южна Африка.

Докато на Капитолия и републиканци, и демократи са на мнение, че РЮА, която е традиционен съюзник на САЩ, трябва да понесе последствия, Белият дом заема изчаквателна позиция, за да даде време на южноафриканския президент Сирил Рамапоса да изпълни обещанието си за разследване, което да установи имало ли е или не доставки на оръжие.

Форумът АГОА, който се провежда ежегодно – една година в САЩ и на следващата в Африка – има за цел да задълбочи дипломатическите и стопански връзки между Америка и континента.

За Претория не лишаването от домакинството е най-голямото притеснение, а възможността изобщо да загуби достъп до АГОА, защото РЮА е силно зависима от САЩ, които са вторият ѝ по големина търговски партньор. В писмото на конгресмените изрично се споменава, че за Южна Африка „има риск да загуби всички привилегии по АГОА“.

Американските официални представители казват, че не отричат на РЮА правото да поддържа приятелски отношения с Русия или да не осъжда инвазията. Но според тях Южна Африка може да е прекрачила границата и да е оказала материално-техническа подкрепа за войната. Във връзка с това те споменават като най-красноречив пример хвърлянето на котва през декември във военноморска база край Кейптаун на санкциониран от САЩ руски товарен кораб.

„Разузнавателните данни сочат, че южноафриканското правителство тайно е използвало тази възможност (акостирането на кораба – бел. ред.), за да достави на Русия оръжие и боеприпаси, които могат да бъдат използвани в незаконната ѝ война в Украйна“, се казва в писмото на конгресмените.

Като доказателство, че Претория не е неутрална във войната, те изтъкват и следните други обстоятелства: през февруари имаше тристранни военни учения на РЮА, Русия и Китай; през април е било позволено на санкциониран от САЩ руски товарен самолет да кацне в база на южноафриканските военновъздушни сили; и намерението на РЮА да домакинства срещата на върха на БРИКС през август, на която може да присъства и руският президент Владимир Путин.

„Изключително обезпокоени сме, че домакинството на Южна Африка на форума АГОА 2023 ще послужи като косвено легитимиране на вредната подкрепа на Претория за руската инвазия в Украйна“, се допълва в писмото.

То е подписано от председателя на външнополитическата комисия на Сената на САЩ Крис Кунс, демократ от Делауеър, и от сен. Джим Риш от Айдахо, най-високопоставения републиканец в комисията. Подписи под него са поставили и водещите конгресмени от двете партии в комисията по външна политика на Камарата на представителите.

В коментар по темата говорител на Държавния департамент на САЩ отново изтъкна значението на АГОА и форума, но не разкри как смята да отговори правителството на писмото на конгресмените. „Споделяме безпокойството на Конгреса от връзките на Южна Африка с Русия в сферата на сигурността“, се казва в изявлението на американското външнополитическо ведомство.

Говорител на Рамапоса каза, че южноафриканското президентство ще коментира писмото едва когато САЩ вземат решение за АГОА. Говорителят изтъкна факта, че Рамапоса ще оглави делегация от африкански държавни глави, които ще се опитат да посредничат за мир между Русия и Украйна.

Според южноафрикански и американски официални представители разговорът в САЩ дали Южна Африка трябва да продължи да се ползва с безмитен достъп до американските пазари, не е нов и е започнал още преди да избухне войната. Спорът за Русия просто е разпалил отново дебатите по темата и засили спекулациите, че РЮА може да бъде извадена от АГОА, когато действието на закона бъде подновено през 2025 г., коментира „Ню Йорк таймс“. 

Експерти обясняват проблема в американско-южноафриканските отношения с времената на апартейда.

Международната общност невинаги е била последователна в позицията си по въпроса за расовата сегрегация в РЮА, коментира сп. „Форин полиси“. Това се отнася в особена степен за САЩ и Великобритания, където в годините на апартейда различните правителства имат различни виждания за това трябва ли или не трябва да се работи с режима в Претория и в крайна сметка си взаимодействат с него като техен съюзник в условията на Студената война. 

Но в света в крайна сметка се създава консенсус, че е неморално да се легитимира и подкрепя правителство като това в Южна Африка, където управляващите водят официална държавна политика на дискриминиране на мнозинството от гражданите си заради цвета на кожата им.

Тъкмо заради това в Африканския национален конгрес (АНК), партията на най-известния борец срещу апартейда Нелсън Мандела, има дълбоко вкоренена враждебност към САЩ, като някои представители на АНК дори открито обвиниха Вашингтон за избухването на войната в Украйна, отбелязва „Файненшъл таймс“. На времето на апартейда се дължат и тесните връзки на АНК с Русия, тъй като в онези години Москва открито осъжда политиката на режима на белите в Претория и подкрепя движението срещу апартейда.

Тези връзки укрепнаха още повече при предишния президент на РЮА Джейкъб Зума (също член на АНК), който като борец срещу апартейда е принуден да живее в изгнание, където се сближава с Москва. По негово време беше сключена сделка за изграждане на руски атомни електроцентрали в РЮА, която беше спряна от съда заради обвинения в корупция.

„Наистина значителна част от политическия елит в Южна Африка възприема САЩ като противник, а не като съюзник“, каза пред „Файненшъл таймс“ Мишел Гавен от бeрлинския мозъчен тръст Европейски център по международни отношения. „Те вярват, че по подразбиране е в интерес на РЮА да противодейства на американските интереси.“   

Още Новини

Back to top button