Промяна
Икономика

Тези стоки поскъпват три пъти от вноса до трапезата, а дизелът…

Три пъти поскъпва оризът от влизане в страната до трапезата, показват данните на правителствения сайт за цените на храните foodprice.bg, пише Труд news. Зърнената култура се доставя от Индия, Китай и други страни извън ЕС при цени средно по 1,57 лева за килограм. В същото време българите броят около 3 пъти повече – 4,45 лева за килограм на дребно в магазина.

В област Пловдив цената на ориза е дори още по-висока – средно 4,99 лева за килограм. Най-евтино в магазините плащат в област Добрич – по 4,05 лева за килограм.

През последната седмица цената на ориза се повишава и на едро, като по борси и тържища се търгува срещу 3,30 лева за килограм, а увеличението за първата седмица на октомври спрямо последната на септември е 2,2 на сто или 7 стотинки за килограм, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).

Най-скъпо на едро се продава на борси и тържища килограм ориз в област София, където цената му достига до 4,90 лева за килограм. В същото време в област Враца зърнената култура се търгува срещу 2,60 лева за килограм на едро.

Каква е цената на ориза в Австрия, Германия, Гърция, Румъния, Словения, Франция, Хърватия и Чехия българските потребители вече не могат да проверят лесно, тъй като от кабинета от месеци не публикуват тази информация в сайта foodprice.bg, въпреки че обещаха именно сравнението между родните и европейските цени да е един от инструментите, с които борят спекулата при хранителните продукти и огромните надценки на вериги и магазини.

Подобна е ситуацията и със зрелия фасул, който се вкарва от трети страни извън ЕС при средна цена от 2,19 лева за килограм, а в магазините се търгуват срещу 6,04 лева за килограм. В област София зрелият фасул струва най-скъпо от цялата страна – 6,79 лева за килограм, а в областите Разград и Търговище най-евтино – 5,74 лева за килограм.

Цената на зрелия фасул на борсите на едро е по средата между тази на вносния продукт и крайната цена в магазините – 4,02 лева за килограм, като за изминалата седмица се увеличава с 2 ст./кг.

През първата седмица на октомври продължава и тенденцията за поскъпване на млечните продукти като краве сирене и кашкавал, която с незначителни прекъсвания е актуална вече над година. На едро през изминалата седмица расте цената на кашкавал “Витоша” до 17,30 лева за килограм, като поскъпването е с 0,2 на сто или 4 ст./кг. На дребно в магазините обаче цената на същия млечен продукт е значително по-висока – средно 28,10 лева за килограм. В област Силистра потребителите плащат повече за килограм кашкавал тип “Витоша” – средно по 30,54 лв./кг. Най-евтино в магазина излиза млечният продукт в област Сливен, където той се търгува срещу 23,39 лева за килограм.

Кравето сирене на едро също поскъпва през изминалата седмица, показват данните на ДКСБТ. Цената му на борси и тържища се увеличава с 11 стотинки за килограм или с 1 процент до 11,40 лева за килограм. В магазините, въпреки регистрирания спад на цената през последната седмица, кравето сирене продължава да се търгува на близо два пъти по-висока цена – средно по 22,22 лв./кг. В област Пловдив млечният продукт дори струва още по-скъпо – 26,23 лева за килограм. Най-евтино можете да напазарувате краве сирене в магазините в Ямбол, където средната му цена е 17,59 лв./кг.

Зеленчуците поевтиняват на едро, ядем по-скъпи с 35 ст. домати

На едро доматите поскъпнаха с 35 стотинки на килограм за седмица и се търгуват срещу 3,57 лв./кг.

Цените на зеленчуците без доматите, поевтиняват през първата седмица на октомври, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Най-драстично е намалението при цената на оранжерийните краставици на едро, които поевтиняват със 79 стотинки за килограм и вече се продават срещу 2,15 лева за килограм. Намалението в цената им само за изминалата седмица е 26,9 на сто. Данните на правителствения сайт foodprice.bg също показват тенденция за намаляване, но средната цена, при която се продават краставиците на дребно е 3,05 лева за килограм.

През изминалата седмица на едро поевтиняват и зеленият, и червеният пипер. Цената на първия достига 1,63 лева за килограм, като спрямо предходната седмица се търгува с 12 ст./кг по-изгодно. Червеният пипер на едро струва средно 1,93 лв./кг или с 10 ст./кг по-малко спрямо преди седмица.

Зрелият вносен кромид лук на едро се продава срещу 1,40 лева за килограм, докато преди седмица цената му е била 1,42 лв./кг. Поевтиняват още зеле, моркови и картофи. Килограм зеле на борси и тържища се търгува срещу 1,09 лева за килограм или 7 стотинки по-евтино спрямо преди седмица. Цената на морковите, продавани на едро, намалява с 2 ст. за килограм и достига 1,19 лв./кг. Картофите през първата седмица на октомври се предлагат на едро срещу 1,30 лева за килограм, докато преди седмица цената им е била 1,35 лв./кг.

За сметка на това оранжерийните домати през изминалата седмица поскъпват на едро с 10,9 на сто или с 35 стотинки за килограм и вече се предлагат на борси и тържища срещу 3,57 лв. /кг. На дребно, според правителствения сайт foodprice.bg цената им е подобна – 3,68 лева за килограм.

Олио и захар ни струват повече

Захарта поскъпва с поне левче за килограм от вносния продукт до опаковката в магазина. 

Цените на олиото и захарта на едро също се увеличават през изминалата седмица, показват данните на ДКСБТ. Един литър олио в пластмасова бутилка поскъпва средно с 14 стотинки през първата седмица на октомври спрямо последната на септември и на борси и тържища се продава срещу 3,18 лева за литър. На дребно цената на литър е 3,87 лева.

Най-евтино можете да го намерите в магазините в област Варна срещу 3,57 лева за килограм, а най-скъпо – в Пловдив, където литърът струва 4,17 лева.

В същото време цената на внасяното у нас олио е 2,39 лева за литър, а изкупната цена на килограм маслодаен слънчоглед – 2,23 лева, показва справка в правителствения сайт foodprice.bg.

Захарта на едро през изминалата седмица също поскъпва с 6 стотинки за килограм и вече се търгува срещу 2,51 лева за килограм. В същото време според правителственият сайт за сравнение на цените на храните foodprice.bg захарта в магазините се продава срещу средно 2,90 лева за килограм. Интересен е фактът, че сладкият продукт се внася и от трети страни, при това с лев по-изгодно, отколкото я купуваме ние – по 1,90 лева за килограм.

Толкова е надценката и при търговията с вносно брашно. У нас килограм влиза на цена от 68 стотинки, а се продава в магазинната мрежа срещу средно 1,67 лева за килограм.

На едро през последната седмица брашно тип “500” се предлага за 1,43 лева за килограм, като за последните 7 дни продуктът е поевтинял със 7 ст./кг.

Дизелът е нагоре с 44 стотинки на литър за три месеца

Според експертите дизелът и метанът ще поскъпват, бензин А 95 ще поевтинее, а пропан бутанът ще запази цената си.

С 44 стотинки през последните три месеца е поскъпнал литър дизел, показват данните на специализирания сайт за следене на цените на горивата у нас fuelo.net. В момента цената, при която средно зареждаме на бензиностанциите в страната е 2,90 лева за литър, докато през юли цената е била 2,46 лева за същото количество. През последната седмица поскъпването е едва с 1 ст./л, а за месец – с 8 ст./л, но според експертите има ясна тенденция и може да се очаква дизелът да продължи да поскъпва още, като отново мине психологическата граница от 3 лева за литър.

Най-евтино дизел в момента можете да заредите в Нови хан – срещу 2,68 лева за литър, а най-скъпо горивото се предлага на бензиностанция в Червен бряг, където литърът струва 3,21 лева.

През последните три месеца е поскъпнал и най-масовият бензин А 95, като към момента литър от него се предлага средно срещу 2,85 лева за литър. За три месеца повишението на цената му е 29 ст./л, за месец – с 4 ст./л, а за последната седмица – с 2 ст./л. Според експертите обаче тенденцията за най-масовия бензин е той тепърва да поевтинява. Най-евтино А 95 вчера можеше да бъде зареден на бензиностанция в Стара Загора, където струваше 2,52 лева за литър, а най-скъпо в Червен бряг – срещу 3,14 лева за литър.

Пропан бутанът ще задържи цената си без да поскъпва или да поевтинява, твърдят експерти. Към момента цената му е 1,20 лева за литър, като през последната седмица промяна в нея няма, а за месец поскъпването е с 2 стотинки на литър. За тримесечието ръстът е по-голям – 33 стотинки за литър.

Най-евтино газ можете да заредите на бензиностанция в Благоевград, където цената за литър е 1,09 лева. В същото време в Шипка, на изхода към Габрово, цената на пропан бутана е 1,37 лева за литър или средно със 17 стотинки повече спрямо средната цена в страната.

Въпреки че цената на метана е най-непроменима през последните три месеца, според експертите горивото ще поскъпва. В момента един килограм струва средно 2,05 лв., като за изминалите 90 дни продажната му стойност се е повишила едва с 6 ст./кг.

Най-евтино метан можете да заредите в Добрич, където за килограм ще ви вземат 1,67 лева. Най-скъпо шофьорите зареждат газ в Смолян – срещу 3 лева за килограм.

Премиумните горива са на цени над 3 лева. Средната цена дизел премиум в страната струва 3,27 лева за литър, като поскъпването на горивото за последните три месеца е 43 стотинки за литър. Толкова струва и бензин А 100, като увеличението в цената на горивото за последните три месеца е 30 стотинки на литър.

В страната бензин А 98 можете да заредите срещу 3,14 лева за литър, като цената през последните три месеца се е увеличила с 14 стотинки.

Суровият петрол върви надолу всеки ден

Цената на суровия петрол се срива с всеки изминал ден, въпреки прогнозите на специалистите, че увеличението ще продължи поне до края на годината. Средната стойност на един барел вече е под 89 долара, като към днешна дата се търгува за 88,51 долара. Това показва справка на специализираната платформа fuelo.

Понижението на цената на черното злато започна от средата на предходната седмица, като за целия период се срина с почти 10 долара от стойността си преди седмица – 97,48 $/барел.

Увеличението през последните седмици дойде след като групата на ОПЕК запази съкращенията си на добива, за да поддържа затегнато предлагане, като обичайно голямото търсене водеше до повишаваше на цените. Саудитска Арабия заяви, че ще удължи доброволното си съкращение от 1 млн. барела на ден до края на 2023 г., а Русия ще запази ограничението на износа си с 300 хил. барела дневно до края на декември.

Още Новини

Back to top button