Промяна
СВЯТ

Световни издания коментират войната в Близкия Изток

Израелският министър на отбраната Йоав Галант, снощи представи плана си за управление на Газа след победата над „Хамас“, пише в. „Гардиън“.

Съгласно плана войната на Израел в анклава ще продължи, докато не бъде осигурено връщането на заложниците, взети на 7 октомври, не бъде ликвидиран „военният и управленският капацитет“ на „Хамас“ и не бъдат отстранени всички останали военни заплахи, посочва изданието, пише БТА.

В него обаче не се посочва дали на населението на северната част на Газа, което почти изцяло бе прогонено към южната част на анклава, ще бъде позволено да се завърне, коментира „Гардиън“.

Самият Нетаняху рядко говори за бъдещето на Газа и миналата седмица се появиха съобщения, че той е отказал искания от служители по сигурността да бъдат изготвени планове за контрол над територията след края на войната с „Хамас“, отбелязва изданието.

Междувременно противоречивите предложения на някои израелски официални представители жителите на Газа да бъдат евакуирани в лагери в Египет или в други страни предизвикват разрив с Вашингтон, Европа и ООН и бяха включени в делото, заведено срещу Израел в Международния съд, в което се твърди, че в Газа е извършен „геноцид“, пише в. „Вашингтон пост“.

Крайнодесни членове на управляващата коалиция предложиха разселените палестинци да бъдат изпратени в Саудитска Арабия, Йордания, ЕС или Чили, посочва изданието. То отбелязва, че според критици на предложението е възможно подобни действия да бъдат равносилни на етническо прочистване на палестинския анклав.

В частни разговори израелски официални представители казват, че тези предложения произтичат от политическите императиви на коалицията на Нетаняху и зависимостта му от крайнодесните партии за запазване на властта, коментира „Вашингтон пост“.

Лидерите на крайната десница не участват в извънредния военновременен кабинет на Израел, който определя политиката в областта на сигурността, но изявленията им им печелят подкрепа сред религиозните заселници и активисти, които биха искали Израел да анексира Газа, вместо да я предаде на „обновена“ Палестинска автономна власт, както предлагат официални представители на САЩ, отбелязва вестникът.

Границата между Израел и Ливан се превърна в пейзаж от изоставени градове и занемарени ферми, след като ескалиращото напрежение и размяната на удари между израелските сили и бойците на „Хизбула“ доведоха до разселването на повече от 150 000 души в двете страни, пише в. „Ню Йорк таймс“.

Изгледите за прекратяване на трансграничните военни действия изглеждат още по-слаби, след като във вторник в предградие на ливанската столица Бейрут бе убит високопоставен функционер на „Хамас“ и това подхрани още повече страховете, че войната може да се разрасне, посочва изданието.

Министърът на отбраната на Израел вчера предупреди, че не остава много време за дипломатическия натиск, воден от САЩ, който се опитва да осигури изтеглянето на „Хизбула“ от границата и да предотврати отварянето на нов фронт на войната, пише британският в. „Телеграф“.

Израелските военни анализатори обаче са скептични, че може да бъде постигнато дипломатическо решение, посочва изданието.

В медиите имаше съобщения, че Галант е настоявал за атаки срещу „Хизбула“ веднага след 7 октомври, но е бил разубеден от САЩ, които са искали повече време, за да съберат военноморска оперативна група в района, която да подсили противовъздушната отбрана на Израел, посочва „Телеграф“.

Възможно е сега министърът отново да започне да настоява за откриване на нов фронт в Северен Израел – израелските градове там вече са евакуирани, темпото на боевете в Газа се забавя, американската оперативна група остава на място и в Израел все още има обществена подкрепа за войната, коментира британският вестник.

Още Новини

Back to top button