Спешни задачи чакат депутатите, 80 закона и зов за оставка
Много несвършена работа очаква депутатите, които от другата седмица се връщат след коледна ваканция. Над 80 закона трябва да бъдат преправени след шестата поправка в Конституцията.
Списъкът с цели на ГЕРБ-СДС вече е готов.
„Предстои да работим усърдно за това България да бъде приета в Шенген и по сухопътните граници.
Ще работим и за това България да бъде финансово стабилна за покриването на критериите за членство в еврозоната“, каза Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.
Наред с това – на депутатските банки стоят и неотложните задачи:
Избор на двама представители на парламента в Конституционния съд, попълване на новата антикорупционна комисия и редица промени в Закона за съдебната власт. Така че реформираният Висш съдебен съвет да може да заработи.
Избор с високо напрежение между партньорите се очертава и попълването на регулаторите.
Председателите на 16 държавни органа са с изтекъл мандат и очакват смяната си. От БСП вече са решили с какво ще започнат пленарната сесия – темата „Шенген“.
„Искане за изслушване в парламента на министър-председателя и на външния министър“, каза вчера Корнелия Нинова, председател на БСП.
Новата година за опозицията започва със старите искания – оставка на кабинета „Денков-Габриел“.
„Колкото по-скоро това НС бъде пратено в историята, а една част от неговите обитатели в затвора – толкова по-добре за България“, коментира Костадин Костадинов, председател на „Възраждане“.
„Да направим всичко възможно това компрометирано правителство да подаде оставка и то да спре да съществува, защото е нелегитимно“, заяви Станислав Балабанов от „Има такъв народ“.
За приоритетите на ПП-ДБ обясни Атанас Атанасов. В социалните мрежи той посочи, че една от основните задачи ще е реформата на службите за сигурност, така че ръководителите им да се назначават от парламента.
49-ото Народно събрание официално започна работа на 12 април. През изминалата година се проведоха общо 89 пленарни заседания, като 16 от тях бяха извънредни. Депутатите приеха 79 закона, 209 решения и 3 декларации.
102 часа и 52 минути от заседанията отделиха за осъществяване на контрол над управляващите. Министрите бяха редовни гости като до 20 декември са им зададени над 2000 въпроса. На по-малко от 500 отговорът е получен в залата, останалите са писмени.