Смут в САЩ: Не знаят как да спасят страната от кризата и инфлацията
Представителите на Федералния резерв на САЩ са били разделени на последната си среща относно това накъде вървят с лихвените проценти – някои виждат необходимост от още увеличения, докато други очакват забавяне на растежа, което да премахне необходимостта от по-нататъшно затягане.
Това показват протоколи от срещата, публикувани днес, пише CNBC, цитиран от Investor.bg.
Въпреки че решението за увеличаване на референтния лихвен процент с четвърт процентен пункт беше единодушно, обобщените бележки от срещата разкриват несъгласие относно това какъв трябва да бъде следващият ход, с уклон към по-малко агресивна политика.
В крайна сметка Федералната комисия за отворен пазар, която определя лихвените проценти, е гласувала да премахне ключова фраза от изявлението си след срещата, която гласи, че „допълнително подсилване на политиката може да е подходящо“.
Сега излежда, че Фед се насочва към подход, който е по-зависим от данните, при който безброй фактори ще определят дали цикълът на повишаване на лихвите продължава.
„Като цяло участниците изразиха несигурност относно това колко голямо затягане на политиката може да е подходящо“, гласи протоколът.
„Много участници се фокусираха върху нуждата от запазване на различни опции след тази среща“.
По същество дебатите се свеждат до два сценария. Един, който е застъпен от „някои“ членове, като той предполага, че напредъкът в забавянето на инфлацията е „неприемливо бавен“ и ще наложи допълнителни увеличения на лихвите.
Другият, подкрепен от „няколко“ представители на комисията, вижда забавяне на икономическия растеж, при което „може да не е необхдимо допълнително засилване на политиката след тази среща“.
В текста не се посочват имена, нито какъв брой хора стоят зад думите „няколко“ и „някои“. Въпреки това на езика на Фед „няколко“ се смята за повече от „някои“. В протокола се отбелязва, че членовете са съгласни, че инфлацията е „значително ускорена“ спрямо целта на Фед.
Въпреки разликите в очакванията за бъдещето, изглежда има ясно съгласие, че пътят, по който пое Фед, повишавайки лихвите 10 пъти от март 2022 г., вече не е толкова сигурен.