Промяна
КРИМИНАЛНИ

Шефът на КЕВР е назначен в нарушение на Конституцията

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Още един тежък репутационен удар инкасира „Продължаваме промяната“ – Конституционният съд заличи от правния мир Станислав Тодоров като шеф на КЕВР, който те наложиха силово и със скандал в парламента преди няколко месеца.

Това ще има сериозни последици за българската енергетика. Фактически от днес КЕВР няма председател и то в условията на тежка енергийна криза с липсващи доставки на газ.

От решението на Конституционния съд следва, че всички актове на шефа на КЕВР са недействителни, обяви проф. Пламен  Киров.

 

 

Шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране Станислав Тодоров е назначен на поста в нарушение на Конституцията.

Това отсъди Конституционния съд, сочи съобщение.

 

Решението е прието с девет гласа. Съдия Соня Янкулова го е подписала с особено мнение.

 

Очаква се пълният текст на решението да бъде публикуван по-късно днес.

 

С това свое решение Конституционният съд зачеркна от правния мир петте месеца и половина, през които Станислав Тодоров (издигнат от „Продължаваме промяната“) беше председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

 

Съдът обяви за противоконституционно решението на Народното събрание от 9 февруари 2022 г. за избора му, но това не означава просто, че той за в бъдеще няма да е председател на КЕВР, а че никога не е бил.

Причината за това е във възприетото преди две години от самия КС ново тълкуване, според което обявените за противоконституционни решения на Народното събрание са невалидни от момента на влизането им в сила (повече за тълкувателно решение №3/2020 г. на КС виж тук). Т.е. през 2020 г. конституционните съдии придадоха обратна сила на някои свои актове и решението, с което обявиха за противоконституционен избора на председател на КЕВР, е един от тях.

Така последицата от днешното им произнасяне е, че Станислав Тодоров никога не е бил начело на регулатора. Той встъпи в длъжност на 10 февруари 2022 г.

Решението на КС „отваря вратата“ и за оспорване на решения на КЕВР, приети след встъпването на Тодоров на поста. Комисията се състои от председател и четирима членове, а решенията ѝ се вземат с обикновено мнозинство. Освен това тя заседава и в два състава – „Енергетика“ и „Водоснабдяване и канализация“. Всеки от тях включва председателя и съответно двамата членове със стаж в областта на енергетиката или на водоснабдяването и канализацията.

Обявяването на избора на Тодоров за противоконституционен обаче не означава, че всички решения на КЕВР може да бъдат поставяни под въпрос, а евентуално единствено тези, при които неговият глас е бил решаващ за формиране на мнозинство – членовете са се разделили 3 на 2 и той е бил третият.

КС още не обявил мотивите си, а само, че решението е взето с 9 гласа, а Соня Янкулова го е подписала с особено мнение.

 

Решението на КС предизвика скандал в парламента.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова поиска моментално да бъде поканен министъра на енергетиката Александър Николов и да бъде стартирана нова процедура за избор на КЕВР . Тя подчерта, че с решението на Конституционния съд всяка заинтересована страна може да обжалва всеки акт на КЕВР при новото му ръководство. 

„Ако не го разбирате, това означава, че наистина сте тотални аматьори, не пълни“, подчерта Атанасова.

Бившият зам.-енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Жечо Станков призова Тодоров да бъде освободен законно. Той поиска да бъдат викнати Кирил Петков, Асен Василев и Александър Николов в парламента и да се разбере „какво ще правим и как ще го правим“, защото иначе България е застрашена от загуби за милиони по бъдещи дела заради противоконституционния избор на Станислав Тодоров.

 

В крайна сметка, зам.-председателят на Народното събрание и водещ днешното заседание Атанас Атанасов прекрати заседанието заради процедурите, по които депутатите от ГЕРБ се изказваха по въпроса 

 

Припомняме: На 9 февруари НС избра Станислав Тодоров за председател на КЕВР при скандал в парламента. Номинацията му бе издигната от парламентарната група „Продължаваме Промяната“ и бе подкрепена със 128 гласа „за“, 13 бяха „против“, без въздържали се.

 

Искането до Конституционния съд беше отправено от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Според народните представители „процедурата по избора на председател на КЕВР е започнала при действието на едни материални предпоставки за изискванията, на които трябва да отговаря кандидатът за председател на КЕВР, а е завършила при други“. 

 

Депутатите припомнят, че преди началото на процедурата за избор на председател на КЕВР на 18 януари т.г. е внесен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, като едно от предложенията е за преуреждане на въпроса за стаж в енергетиката.

 

На 27 януари т.г., след изтичане на срока за номинации, е приет Законът за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Според ГЕРБ-СДС избраният за председател на КЕВР не отговаря на изискванията в закона към момента на номинирането му за длъжността, както и след промяната закона.

 

От ГЕРБ-СДС посочват, че решението за избор на председател на КЕВР е противоконституционно, защото с приемането му НС е нарушило принципа на чл. 4, ал. 1 от Конституцията, според който че страната ни е правова държава и се управлява според Конституцията и законите на страната.

 

„Народните представители са били лишени от възможността да номинират кандидати при условията на новоприетия закон, тъй като срокът за това е изтекъл и по този начин са били лишени и от възможността да участват в осъществяването на държавната политика в областта на регулирането на дейността в енергетиката чрез свои номинации.

 

Нарушен е и принципът на равнопоставеност, защото част от народните представители не са могли да знаят, че условията, на които трябва да отговаря председателят на КЕВР, ще бъдат променени след изтичане на срока за номинации и да предложат кандидати, отговарящи на новите условия“, посочват още от ГЕРБ-СДС в мотивите към искането си до Конституционния съд.

 

В становището, изпратено от Тодоров до Конституционния съд, той посочва, че искането на ГЕРБ-СДС е „изцяло неоснователно“ и моли конституционните съдии да го отхвърлят, тъй като „то изцяло съответства на принципите, заложени в Конституцията“ и на Правилника за организацията и дейността на НС.

 

От Министерския съвет определят като „неправилни и неосновани“ твърденията, че не са спазени правилата за условията и реда за предлагане на председател на КЕВР, като също настояват искането да се отхвърли.

 

Станислав Тодоров е работил за „Ей и Ес Марица Изток 1“ – собственик на ТЕЦ „Марица изток 1. Според Теменужка Петкова, бивш енергиен министър, а сега депутат от ГЕРБ-СДС, стажът на Тодоров е в дъщерни дружества на „Ей и Ес“, които не са лицензирани по Закона за енергетиката. Според Петкова това означава, че кандидатът не отговаря на условията на закона и всичките му бъдещи решения могат да бъдат оспорвани.
В края на заседанието, което си проточи с часове, Станислав Тодоров излезе на трибуната и се похвали, че по време на работата си в частния сектор е сключил договори за 300 милиона евро. По отношение на времето си в „Ей и Ес“ обясни, че е управлявал всички договори на компанията за доставки и услуги, и изтъкна, че с такъв опит КЕВР само ще спечели от него като председател. „Искам да променя това, че КЕВР да не е пъдар на участниците на пазара, а да е двигател на промяната“, обобщи той визията си.

 

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!

 

Криминално

Новините Днес

Още Новини

Back to top button