Промяна
Икономика

Съвет с ключов експерт как да пестим въпреки недоимъка

Нова тревожна потребителска статистика и поредното доказателство, че живеем в недоимък. 75% от българите изпитват затруднения при покриването на ежедневните си разходи.

 А за над 14 на сто това се оказва направо непосилно.

Националният статистически институт отчита, че месечно на всеки от нас са му трябват 1 762 лева, за да може да покрие основните си разходи. Най-голямата част от парите отиват за храна. За тях отделяме над 670 лева. Следващото перо са битовите ни сметки. Те ни излизат около 290 лева. Изводът – от всичко останало трябва или да икономисваме, или направо да се откажем. А специалистите съветват – да приоритизираме и да харчим с мярка, пише bgonair.bg.

Бърза разходка на пазара ни показва – хората са убедени, че цените на храните у нас са много по-високи от тези в съседните държави. Затова на сергиите подбираме и се лишаваме, за сметка на трапезата. 

„Ние сме започнали да се ограничаваме от другото си потребление, харчим по-малко за цигари и алкохол, харчим по-малко за дрехи и обувки, за забавления, свободно време. Българинът се опитва да оптимизира своите харчове, започвайки от тези, които можем да наречен „луксозно потребление“, каза председателят на Асоциация за управление на вземания Райна Миткова.

По думите на експерта доходите на някои семейства растат спрямо миналата година, но не със същия темп, с който нараства инфлацията. 

„Опитваме се да спестим в края на месеца, това което остане след разходите, което никога не се получава. Съветвам в момента, в който получим нашата заплата или нашите доходи, веднага да отделим сумата, която искаме да спестим“, коментира още Миткова.

Статистиката, обаче, е повече от категорична. Дори да сме максимално предпазливи, много малко от нас успяват да пестят.

Още Новини

Back to top button