Промяна
Политика

Разпределиха председателите на комисиите в НС, ето къде отива Борисов

Разпределени са управниците на комисии в Народното събрание – Борисов хваща кормилото на външната комисия в НС, Йордан Цонев – на бюджетната. Желязков и Минчев няма да разменят скамейките. Пеевски остава в конституционната комисия, Кирил Петков поема комисията по въпросите на ЕС, пише offnews.bg.

Точно седем дни остават от мандата на Росен Желязков от ГЕРБ-СДС като ротационен председател на 49-ото Народно събрание.

Ротация обаче ще има най-малко след шест месеца, когато ще се ротира и властта в Министерски съвет.

По силата на т.нар. „джентълменско споразумение“ Росен Желязков бе избран за ротационен председател на парламента за срок от три месеца. Те изтичат следващата седмица – на 19 юли.

Според споразумението, след изтичането на 3-месечния мандат Желязков трябва да размени скамейката си с Никола Минчев от ПП-ДБ.

В обхвата на „джентълменското споразумение“ попадаше и ръководството на парламентарната правна комисия, където председател стана Стою Стоев от ПП-ДБ. Според първоначалната уговорка той трябваше да се размени с кадър на ГЕРБ на 17 август, когато депутатите са във ваканция.

Ротации обаче сега няма да има. Никола Минчев ще размени скамейката си с Росен Желязков, когато се ротират и премиерите, а начело на Министерски съвет застане Мария Габриел.

Не така обаче стоят нещата с ръководството на правната комисия. Очакванията са Стою Стоев да се раздели с ръководството на правната комисия в началото на септември.

Председателите на правната комисия ще се ротират в началото на всяка парламентарна сесия.

На този фон вече повече от три месеца парламентарните комисии работят без ръководства.

За целта по инициатива на ГЕРБ-СДС бе променен и Правилникът за организацията и дейността на НС, с което Росен Желязков получи правото да определи временни председатели на комисиите.

Вчера в деловодството на парламента най-сетне бяха внесени проекторешенията за избор на председатели и зам.-председатели на комисиите.

Точката ще се гледа през тази парламентарна седмица в пленарна зала, като най-вероятно е това да се случи утре или в петък.

В текстовете не са посочени имената на бъдещите шефове на комисии, тъй като според практиката това се случва в зала и на база на договорка между парламентарните групи.

„Продължаваме промяната – Демократична България“ ще оглави две комисии. Една от тях е комисията по въпросите на Европейския съюз, на която шеф ще стане Кирил Петков, а Божидар Божанов ще стане шеф на комисията по електронно управление.

Още след избирането на кабинета „Денков-Габриел“ от ПП-ДБ дадоха заявка, че ще отстъпят почти всички комисии.

Очаква се ИТН да оглави по комисията по земеделие, а „Възраждане“ – тази по туризъм. БСП също ще държи само една комисия – тази за българите в чужбина. ДПС ще вземе пет от парламентарните комисии, сред които и бюджетната, на която председател ще стане Йордан Цонев. 

Наред с проекторешенията за избор на ръководство са внесени и няколко за промяна в състава на комисиите.

Председателят на парламентарната група на ДПС Мустафа Кардайъ например е поискал Делян Пеевски да стане член на правната комисия, в която ще влезе на мястото на Гюнер Ахмед.

Самият Карадайъ пък се отказва от мястото си в конституционната комисия, а на мястото му ще влезе Ертен Анисова.

Преди няколко седмици Пеевски даде заявка, че ще се оттегли от мястото си в конституционната комисия, но това, видно от внесените текстове, няма да се случи.

В избора на ръководства на комисиите обаче предстои и друг интересен момент. Очаква се лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да оглави комисията по външна политика.

ГЕРБ ще вземе ръководството на повечето комисии, сред които още социалната, енергийната, регионалната и тази по отбрана.

Още Новини

Back to top button