Радев и Денков се обединиха
2 август е символ. На тази дата преди 120 години българите в Македония и Одринска Тракия доказват, че идеята за „демократска република“, в която „българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всяко отношение“, не е увиснала на бесилото заедно с Левски.
Тази идея дава смисъл и вдъхва мъжество на хиляди борци, които жертват живота си в името на свободата и равенството между всички народности. Това заяви премиерът Николай Денков в словото си по повод годишнината от Илинденско-Преображенското въстание.
„Илинденско-Преображенското въстание е събитие с особено висока историческа стойност за съвременната българска нация. Защото поривът на въстаниците за свобода не е егоистично националистически.
Идейното знаме на тази свобода е „пълната политическа автономия на Македония и Одринско“ с равни права, равни задължения, равни отговорности и равни възможности за развитие за всички общности, без разлика на „вяра и народност“. Подобни реформи са обещани от Великите сили в Берлинския договор от 1878 г., но така и не се реализират в залязващата Османска империя“, заяви той.
„Не е случайно, че тъкмо българите са движещата сила в най-масовото въстание срещу Османската империя по тези земи. В географските области Македония и Източна Тракия тогава те са и най-многочислената, и политически най-активната част от иначе разнородното ù население.
Българското съдържание и облик както на въстанието, така и на цялостното революционно движение в Македония и Одринско, е признато от всички – от османските власти, от останалите етнически общности и балканските съседи. Не правят изключение и Великите сили, които по това време ревниво бранят наследството на Османската империя.
Техните дипломати и журналисти описват не само нарастващото влияние на Българската екзархия. Във фокуса им все по-често попадат действията на революционната организация, чиято активност в началото на XX век се превръща в истинска заплаха за многовековната империя“, посочи още министър-председателя.
„В началото на XX век споменът за Съединението от 1885 г. не е толкова далечен. Затова и свои, и чужди са наясно с естествената посока на исканата пълна автономия на Македония и Одринско – към едно следващо Съединение.
Тъкмо заради това геополитическият вихър се обръща срещу въстанието. През лятото на 1903 г. сънародниците ни в Македония и Одринско плащат цената на устрема си към свобода с хиляди човешки жертви, материални и морални опустошения. За да се спасят от изтребление, над 30 хил. бежанци търсят подслон в Родината – майка“, коментира той.
„2 август е символ. На тази дата преди 120 години хиляди въстаници хвърлят мост към основните ценности, които движат демократичния свят днес – граждански свободи и равноправие на всички хора без разлика на етнос, религия, пол и занятие. Ние, техните наследници, сме призвани да браним тези ценности и да ги предадем на нашите деца, които да ги пренесат в бъдещето“, посочи още акад. Денков.
„Слава и поклон пред паметта на героите от Илинденско-Преображенската епопея, отдали живота си за свободата на Македония и Одринска Тракия!“, обърна се премиерът.
От поколения на тази площад се събират пазители на националната памет, българската държавност. Отдаваме почит на безсмъртните именаи събития, които ни обединяват.
120 години ни делят от лятото на 1903 г., когато българи от Македония въздигнаха борбата си за независимост в безпримерен героизъм. Това каза президентът от своя страна Румен Радев в словото си на церемонията по случай 120-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание.
Илинденско-Преображенското въстание се превърна в най-масовия израз на волята за свобода на нашия народ. Това въстание се пренесе далеч във времето.
Резултатите надхвърлиха неговите политически и военни цели, надхвърлиха рамките на епохата. Превърна се в ярък символ на българския дух и завинаги ще остане непреходно знаме на борбата за правда, права и човешко достойнство. Днес това въстание заема важно място в отношенията ни с Република Северна Македония. От нас зависи то да ни води към решаване на проблемите и сближаване на основата на историческа истина, отбеляза държавният глава.
Днес ние още носим неизпълнения дълг към дейците на въстанието. Когато поздравяваме хората в РСМ с техния държавен празник нека не забравяме, че светлите умове мечтаеха да превърнат своя роден край в земя на равноправие и справедливост. Гарантирането на конституционно равноправие на българите в РСМ и опазването на културното и историческо наследство по тези земи ще сбъдне заветите на илинеднци.
Това няма как да не се случи, защото гражданите и на България и на Северна Македония се прекланят пред тези завети и идеали на въстаниците. Вярвам, че там където има обща история и стремеж към диалог и разбирателство, има и общо европейско бъдеще. Вечна слава на героите от Илинденско-Преображенското въстание. Да живее България, завърши словото си Румен Радев.