Промяна
КРИМИНАЛНИ

Работим отлично с колегите от МВР, напрежението идва от политическото им ръководство

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Локализирането на Георги Семерджиев, обвинен за катастрофата на бул. „Черни връх“ в София, при която загинаха две момичета, е в резултат на добрата координация и бързия обмен на информация между следователите от НСлС и служителите на СДВР. С колегите от МВР работим отлично и координацията между нас е много добра. Проблемът в отношенията между МВР и прокуратурата идва от политическото ръководство на вътрешното ведомство, което непрекъснато и по всякакви поводи се опитва да атакува държавното обвинение, а това, за съжаление, е от полза само за престъпността.

Това коментира в интервю пред в. „24 часа“ заместник-директорът на Националната следствена служба Ясен Тодоров.

„Явно има някакъв сериозен организационен и нормативен проблем по пътя от установяването на административното нарушение, налагането на съответното наказание и съответно изпълнението му“, заявява Тодоров по повод факта, че Семерджиев е могъл безпроблемно да шофира при наличието на 50 акта и 6 фиша, с отнета книжка и менте швейцарска.

Софийска градска прокуратура отдели материали от делото за катастрофата и образува проверка, която да установи контактите на Семерджиев със служители на МВР и евентуално “покровителство” от тяхна страна по отношение на него, обяснява още зам.-директорът на националното следствие.

Следователите он НСлС изясняват „изпускането“ на Семерджиев от страна на полицаи от 7-мо РПУ на 11 юни, по повод което той е с обвинение за извършено документно престъпление и за шофиране след употреба на наркотици.

„Семерджиев е излязъл от затвора миналата година и доколкото знам, има едно досъдебно производство – за случая от 11 юни преди фаталната катастрофа и едно производство за нанасяне на телесна повреда, което е в съдебна фаза и продължава изключително дълго време. За мен е учудващо как близо месец той е бил на национално издирване и местонахождението му не е установено, а веднага след фаталния инцидент и поемането на случая от Националната следствена служба (НСлС) той беше своевременно локализиран и задържан“, обяснява още Ясен Тодоров.

Той припомня и направените от главния прокурор Иван Гешев още преди 2 г. законодателни предложения, свързани с престъпленията на пътя – – увеличаване на наказанията за шофиране след употреба на алкохол и наркотици и възможност за отнемане на моторните превозни средства в такива случаи, както и идеята да се считат за умишлени престъпления пътно-транспортните произшествия, причинени от водачи след употреба на алкохол или наркотични вещества.

„През последната една година аз останах с впечатлението, че управляващите въобще не се интересуват от борбата с престъпността, напротив – някои техни законодателни решения създават още по-благоприятна почва за нея“, обяснява още Тодоров.

Заместник-директорът на НСлС обяснява още, че има юридически спор около идеята да се отнема автомобилът, с който е извършена катастрофа.

„Най-общо той се свежда до това дали общественият интерес, свързан с ограничаването на възможността опасни и рискови водачи да управляват МПС, може да надделее над правото на собственост, закрепено от конституцията. Спорни са и случаите, когато превозното средство не е собственост на водача, който го е управлявал след употреба на алкохол или наркотици. Нежеланието на законодателя нормативно да изясни тези спорни моменти принуди главния прокурор да издаде методически указания, които поне донякъде да запълнят този законодателен “вакуум”. Аз всъщност не можах да разбера каква точно нередност видя в това министърът на правосъдието, за да предложи предсрочното освобождаване от длъжност на главния прокурор. Всъщност това се отнасяше и до повечето основания, на които министърът базираше своето искане“, казва в заключение Ясен Тодоров.

 

Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!

 

Криминално

Новините Днес

Още Новини

Back to top button