Правосъдният министър отвърна остро на Радев за Конституцията
„Това изказване на Радев ме провокира да отворя сайта на ЦИК и да проверя резултатите на политическите сили, които подкрепят Конституцията. Общо са събрани на последните избори през април над 1,6 млн. гласа при 40% избирателна активност.
При президентските избори втори тур президентът е получил 1,5 млн.
гласа при 34% избирателна активност. Да говори, че парламентът е нелегитимен при положение, че това е единствената национална представителна институция, не съответства на неговата функция като държавен глава в парламентарна държава“.
Това заяви министърът на правосъдието Атанас Славов пред bTV по повод изказването на президента Румен Радев, че „не е нормално парламент с критично ниско гражданско представителство и ниско обществено доверие да посяга на Конституцията“.
„Борислав Сарафов се опитва да промени имиджа на българската прокуратура. Самият факт, че се съгласи и организирахме във ВСС изслушвания по такива важни казуси като „Седемте джуджета“ например е индикация за промяна. Има воля за промяна по начина, по който работи българската прокуратура“, обясни той.
„Промените в Конституцията винаги се правят с оглед на бъдещето. Това е стратегически избор на обществото. Не случайно Конституцията се нарича обществен договор и харта на ценностите. Промените в сферата на правосъдието стоят на дневен ред от десетилетие. Ние изпълняваме наши поети ангажименти“, каза Славов.
Той очаква да се запази основната идея на този законопроект, а именно да се гарантира пълната независимост на съда и отчетността на прокуратурата. „Първоначалната идея е да има самостоятелни Висш съдебен съвет, Висш прокурорски съвет, вярвам, че ще се постигне това съгласие. За мен основното е съдиите да се самоуправляват и да са независими. В тази част имаме подкрепа от Венецианската комисия и нашите партньори. Важно е прокуратурата да бъде отчетна пред обществото“, обясни правосъдният министър.
„Със сигурност има влияние в съдебната система и настояването за самоуправление и независимост на съда е, за да имаме превенция срещу това политическо или корпоративно влияние. Настояването за отчетност в прокуратурата е именно тя да не допусне да се използва за инструмент за разчистване на някакви сметки, които сме виждали през годините“, заяви Славов.
Той коментира и това кой през годините е най-добрият главен прокурор от началото на демократичните промени до днес. „Считам, че за съжаление са малко хората, които отговарят на тези високи изисквания за професионални и нравствени качества. Едно от имената, което безспорно се свързва с професионализъм, което не допусна форма на разчистване на средства е проф. Борис Велчев. За всички останали имаше крилати фрази“, добави Славов.