Промяна
Политика

Политолог разкри какво застрашава Кирил Петков

„Опозицията не може да стане говорител на социалните искания на миньорите. Ако тя успее да стане техен официален говорител, тя ще състави и алтернатива на това управление.

Не виждаме нищо подобно от опозицията”. Това заяви в ефира на NOVA NEWS политологът Цветанка Андреева малко след като „Възраждане”, ИТН и БСП внесоха подписи с искане за вот на недоверие срещу кабинета „Денков-Габриел”.

Тя обори думите на съпредседателя на ПП Кирил Петков, че правителството няма алтернатива. „От една страна е прав – опозицията не излиза с управленски алтернативи. Алтернатива винаги има и тя застрашава този, който говори така”, допълни Андреева.

Ситуацията с протестите на енергетиците е политически изгодна на опозицията за критики към правителството. Цялата власт е отговорна за ситуацията с неяснотите и силната социална цена, която трябва да се плати. Сектор енергетика не е просто бизнес, той засяга националната сигурност на държавата.

Силни политици

Социалните искания на протестите трябва да се разграничат . Трябват силни политици, които да преведат хората през „долината на сълзите”. Ако опозицията е достатъчно консолидирана и умна, може да предложи алтернатива. Там, обаче, виждаме само критика, обясни политологът.

Пеевски извади на светло политиката на ДПС, обясни тя политическата ситуация в страната. „Сигурна съм, че той познава проблемите в сектор енергетика, интересите, кой кой е”, каза тя.

Според политолога приносът на ДПС е не просто за оцеляване на правителството, а за осмисляне на това евроатлантическо мнозинство. „Тяхната принадена стойност е важна, защото колкото повече формации участват в преговорите с хората, засегнати в сектор енергетика, толкова по-здраво споразумение ще се изгради”, обясни Андреева.

Вот

Вотът на недоверие ще обособи разделителната линия между управление и опозиция в парламента. От една страна са ГЕРБ/СДС, ПП/ДБ и ДПС като евроатлантици. Отсреща са по-скоро евразийски настроени фракции и партии, към тях прибавяме и президентът Румен Радев и неговото „правителство в сянка” – неговите съветници в администрацията на президентската институция.

Относно проекта за конституционни промени политологът каза, че съдебната реформа беше знамето на реформистките сили. „Беше като условие за оформяне на тази коалиция и съм изненадана, че до някъде, са толкова неподготвени”, каза Цветанка Андреева.

Още Новини

Back to top button