Пик на цените нa жилищата не само в Пловдив, ето още къде
Цените на жилищата стигнаха своя пик, но за спад в момента не може да се говори. Безспорно обаче са налице признаците на охлаждане на пазара, показват наблюденията на брокерите на недвижими имоти, пише Plovdiv24.
В столицата за 2022 г. се отчита с 15-20% спад на сделките с жилищни имоти заради отлив на купувачи.
„Ако през 2019 г. на всеки продавач се падаха средно по трима купувачи, то днес пазарът е почти балансиран – на всеки продавач се пада по един купувач“, коментира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на АДРЕС Недвижими имоти.
От пазара излизат тези купувачи, които са без достатъчно заделени средства за самоучастие при закупуване на имот и които не са сигурни, че биха се справили с очаквания ръст на лихвите по кредитите. Оттеглят се и купувачи, които очакват понижение на цените.
Според Тенекеджиева обаче е погрешно да се смята, че цените ще тръгнат автоматично надолу със спада на сделките.
„От една страна, рекордната активност на пазара не беше здравословна и в момента той се успокоява. От друга – икономическите процеси в България са относително бавни“, коментира Гергана Тенекеджиева.
Все пак тя съветва продавачите да определят цените по-реалистично и да бъдат по-гъвкави, ако искат да се реализира сделка.
В Пловдив и Бургас покачването на нивата е с около 17%, а във Варна скокът е с над 30%.
През последните 10 години пазарът на жилища в Пловдив претърпя сериозно развитие. Сделките там се сключват както от местни жители, така и от чуждестранни граждани и българи от чужбина. През 2022 г. пазарът в Града под тепетата бе динамичен – 2/3 от сделките се сключват в рамките само на месец.
Тристайните жилища в Пловдив все още доминират над двустайните, а малко над 30% от покупките се реализират с кредит.