Промяна
Политика

Петър Витанов: Много политици използваха срещата със Зеленски като индулгенция за вътрешната политика

Посещението на Володимир Зеленски в България беше съвсем нормално и резонно, но много политици го използваха като индулгенция за вътрешната политика. Опитаха се да изместят фокуса от недоверието на гражданите по отношение на създадената коалиция към евроатлантизма. Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в предаването „Тази събота и неделя“ по bTV.

„В Европейския парламент сме имали възможността да слушаме и гледаме Зеленски на живо, а в ресорните комисии сме работили непосредствено с представители на украинската власт, говорили сме за конкретни проекти – реконструкция на инфраструктурата, зелени коридори, зърнена сделка и т.

н. В България имаше екзалтация от посещението на украинския президент, което е една съвсем нормална визита на държавен глава от партньорска държава“, каза Витанов.

„Много родни политици използваха селфитата със Зеленски като индулгенция заради вътрешната политиката, за тази непопулярна коалиция, която беше създадена. Опитаха се да изместят фокуса от недоверието на българските граждани към евроатлантизма и да се профилират във вътрешно-партийната надпревара“, заяви социалистът.

Според него България категорично е на страната на Украйна от началото на войната и това е видно от подкрепата, която оказва. Той цитира статистически данни, според които България е на шесто място в света по предоставена помощ на Украйна като процент от БВП.

„Това, което се промени сега, е препозиционирането на България от една група в ЕС и НАТО, по-умерената, която счита, че решението трябва да бъде политическо – част от нея са Германия, Франция, Турция, в една по-крайна група от държави, които виждат военното решение – Полша, страните от Прибалтика. Доказателство за това е усещането, че българската външна политика вече не се прави в Министерството на външните работи, а в Министерството на отбраната; дипломацията бива изместена от войната“, каза още Петър Витанов.

Витанов коментира и казуса с предоставянето на оръжие на Украйна, което според него се случва под една или друга форма от първия ден на войната.

„Когато се говори за оръжие, не трябва да се пренебрегва факта, че ние сме натовска държава и трябва да гарантираме нашата собствена сигурност, а и колективната отбрана по източния фронт. От друга страна, има държави, които предоставят оръжия при определени условия.

В Белгия, например, бяха много неприятно изненадани, когато видяха техни автомати в ръцете на т.нар. „руски доброволци“ в Белгород, тъй като те забраняват оръжието да бъде използвано нападателно на територията на Русия. Същото беше с американските военни хъмвита. Въпросът е дали ние поставяме подобни условия, когато даваме оръжие. А логиката че „оръжията трябва да бъдат използвани, за да не ръждясват“, както се говореше, ми се струва антихуманна“, добави евродепутатът.

Витанов изрази колебания и по темата за продажбата на ядрените реактори от Белене на Украйна.

„За строежа на АЕЦ Белене имаме проведен референдум, имаме и меморандумите, подписани от предишното редовно правителство, че ще се изграждат нови ядрени мощности. В ЕП сме работили в името на това ядрената енергетика да бъде включена в таксономията и да бъде атрактивна за инвестиции в контекста на зелената сделка.

Не бива да противопоставяме реакторите в Белене и тези в Козлодуй. Ако имаме възможност, би било добре да изградим повече базови мощности в момент, в който в стратегическа перспектива ще трябва да затворим въглищните централи. Ако реакторите могат да се ползват от Украйна, защо ние да не можем? Смятам, че имаше как да се намери консенсус, защото хората, които са критични към ядрената енергетика, са все по-малко“, смята Петър Витанов.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

Още Новини

Back to top button