Промяна
СВЯТ

Откриха „изгубен свят“, който е останал непроменен няколко милиарда години

Геолози от университета Колорадо в Боулдър наскоро откриха потенциално уникална екосистема на Земята, която може да ни разкаже за най-ранните етапи от живота на нашата планета, съобщава New Science.

Става въпрос за плато, участък от местността в пустинята Атакама, разположена на границата на Аржентина и Чили. Съществуваща на надморска височина от повече от 3660 метра над морското равнище, тази екосистема представлява необичаен и крехък пейзаж, който е трудно да си представим някъде другаде на Земята.

Уникална екосистема

Екосистемата Пуна де Атакама се състои от кристално чисти лагуни и солени равнини, които създават уникални природни образувания.

Тези места все още не са напълно проучени, но изследователите казват, че съдържат интересни и мистериозни каменисти насипи. Самата екосистема е открита случайно при анализиране на спътникови снимки на пустинята.

Наблюденията показват, че тези каменисти насипи може да са строматолити – сложни структури, образувани от съобщества от микроорганизми. Обектите са много подобни на тези, които са съществували на Земята преди около 3,5 милиарда години, в периода преди появата на кислород в атмосферата. Освен това те също приличат на архейски строматолити, които могат да достигнат шест метра височина.

По този начин тази екосистема предоставя уникален поглед към най-ранните етапи от живота на Земята.

Животът на Марс

Но откриването на Пуна де Атакама е още по-важно, тъй като може да ни помогне да разберем самата възможност за появата и еволюцията на древен живот на Марс (ако, разбира се, е съществувал там).

Тези лагуни са дом на два вида микроорганизми: цианобактерии, които са способни на фотосинтеза, и археи, които са едноклетъчни организми. Тези микробни общности са се адаптирали към враждебна среда, пълна със соли и кисели води, както и към силна слънчева радиация.

Разработването на стратегии и методи за изследване на тези общности на Земята може да помогне на учените да определят степента, до която подобна микробна общност може да е еволюирала на Марс.

Учените обаче ще трябва да действат бързо, за да потвърдят първите си наблюдения, тъй като районът вече е нает за добив на литий. Ако изследователите могат да докажат научната стойност на тази екосистема и нейния потенциал за изучаване на Марс, те може да успеят да осигурят уникално място за по-нататъшни изследвания.

Превод и редакция

Още Новини

Back to top button