Невиждана евтиния в Гърция, цените падат с още 20% със…
Повечето от глобите, наложени от Министерството на развитието за печалби, вече са попаднали в държавната хазна, докато новите констатации от контрола на цените на бебешкото мляко изглежда водят до нови високи глоби.
Както каза министърът на развитието Костас Скрекас, от почти 13,5 милиона евро глоби, наложени наскоро, повече от 50% вече са събрани, а останалата част е потвърдена от данъчната служба. Очаква се подробностите да бъдат оповестени в следващите няколко дни.
Министърът отбелязва, че събираемостта на глобите е безспорна, че контролът е ежедневен и задълбочен на целия пазар и подчертава, че при необходимост ще бъдат предприети допълнителни мерки за всички категории продукти, чиито цени в Гърция са неоправдано високи.
„Правителството, когато открие дисфункция, не се колебае да наложи глоби, и то тежки, дори на големи компании или мултинационални компании“, заявява той, предаде Bulgaria ON AIR.
По данни на Министерството на развитието инициативите на „кошниците“ и постоянните намаления на цените са започнали да дават ефект и се изчислява, че с новите мерки се очакват намаления на цените до 20%, докато, по същество неоправданите надценки.
През целия предходен период беше прилаган пакет от мерки за овладяване на инфлацията и овладяване на пазара от нелоялни печалби и подвеждащи отстъпки с „кошници“ и с инициативата „трайно намаление на цените“.
Инициативата „Трайно намаление на цените“ включва 1300 продукта от 100 доставчика, които са намалили цените на рафта с поне 5% за следващите шест месеца, като остава в сила „Битовата кошница“, която осигурява достъп до определени продуктови категории на по-ниски цени.
В същото време продължават проверките за печалбарство и подвеждащи отстъпки. През 2023 г. DIMEA е извършила общо 25 267 проверки и е наложила общо 1865 глоби на стойност 13 416 790 евро.
Новите мерки срещу поскъпването:
Тъй като чрез контролните механизми е установено, че в определени категории продукти има значителни разлики в цените в Гърция спрямо останалата част от Европа, вече започна постепенно прилагането на четири нови мерки:
1. Намаляват се доставките в супермаркетите и съответно се осигуряват по-ниски цени за потребителя.
Общите отстъпки на доставчиците в супермаркетите се намаляват с 30% и ползата се прехвърля към потребителя със съответното намаление на цените на тези продукти на рафтовете.
Тази мярка ще се прилага за категориите, в които според състезателната комисия са констатирани отклонения. Тези продукти са: перилни препарати, домакински почистващи препарати, пасти за зъби, душ гелове/шампоани и бебешки пелени.
2. За да се предотвратят неоправдани надценки, доставчиците, които повишават цените на продуктите, нямат право да прилагат промоции за продуктите, които са надценили в продължение на три месеца.
Тази мярка важи за всички продукти, продавани в супермаркетите. Очевидно е, че за доставчици, които поддържат или намаляват цените, промоциите в полза на потребителите обикновено са разрешени.
3. За осигуряване на абсолютна прозрачност във веригата на доставки от полето до рафта, доставчиците се задължават да продават продуктите на дребно на „нетни“ цени (net – pricing). Само кредитна фактура до 3% е разрешена за връщане на продукт или доставка. Мярката обхваща пресни плодове, зеленчуци и месо.
4. Беше наложен таван на брутния марж на печалбата на компаниите, които внасят, произвеждат и разпространяват бебешко мляко в Гърция. Таванът се определя като сбор от оперативните разходи на компанията за конкретната продуктова категория и 7% търговска печалба.
Разследването на две от четирите компании за млека за кърмачета е приключило, а за другите две продължава и по информация има констатации, за които се очаква да бъде обявена тежка глоба.(Бебешкото мляко в Гърция е с 213% по-скъпо от други европейски държави.)
В по-общ план се смята, че ще е необходим период на адаптиране на пазара, но преобладаващото мнение е, че новите инициативи на правителството ще бъдат приети без проблеми и новият режим на предлагане ще работи в полза на потребителя, като свалят цените.
Реакцията на пазара на регулаторните корекции е леко характеризирана с предприемачески фактори, тъй като, както коментират, политическото ръководство на министерството не е „хващало“ търговците и доставчиците.
Напротив, имаше изчерпателен диалог относно новата рамка, която беше обявена и всъщност, както заяви генералният мениджър на Асоциацията на супермаркетите на Гърция, Апостолос Петалас, „всичко, което е добро за потребителя и увеличава неговата покупателна способност е добре и за супермаркета, защото увеличава търсенето“.