Не е за вярване! Тотална трансформация за Netflix, ще прави по-малко филмови заглавия
Netflix преструктурира филмовия си бизнес, за да прави по-малко филми с всяка година и да централизира вземането на решения, съобщи компанията, цитирана от Bloomberg.
Netflix ще комбинира звена, които създават малки и среднобюджетни филми – промяна, която ще доведе до известни съкращения и до напускането на двама от най-опитните ѝ директори.
Лиса Нишимура, която въведе Netflix в стендъп комедията и оригиналните документални филми, ще си тръгне, след като прекара повече от 15 години в организацията. В момента тя отговаря за документалните продукции и филмите с по-малки бюджети.
Иън Брик, вицепрезидент на филмовата група, също напуска след повече от десетилетие в интернет гиганта. Той помогна за създаването на франчайза „The Kissing Booth” и работи с големи имена от индустрията.
Филмовият директор Скот Стубър се опитва да намали броя на продукциите на компанията, за да може да гарантира, че ще предлага повече заглавия с по-високо качество. Стрийминг услугата напоследък пуска повече оригинални филми от всяка друга холивудска компания, продуцирайки по над 50 проекта годишно.
Част от тях спечелиха „Оскар“, като „На Западния фронт нищо ново“, който тази година грабна статуетката за най-добър международен филм. Други пък са гледани от милиони хора, като „Glass Onion: A Knives Out Mystery”. Но голяма част от заглавията идват и си отиват без много шум.
Netflix увеличи производството на филми, отчасти защото знаеше, че другите студиа ще спрат да лицензират, тъй като много заглавия са фокусирани в собствените им стрийминг услуги. Компанията нае служители, за да увеличи производството, създавайки множество подразделения, отговорни за филмите според това колко големи са бюджетите за тях.
Независимата филмова група прави филми с малки бюджети (обичайно до 30 млн. долара), докато друга се занимава предимно с продукции със средно голям бюджет (между 30 и 80 млн. долара). Предвидена е и група за високобюджетни филми.
Тези различни подразделения работят сравнително автономно, в съответствие с културата на Netflix за децентрализирано вземане на решения. Директорите често имаха властта да се съгласяват да правят филм, без да се консултират с по-висшите мениджъри. Стубър сега централизира повече решенията и се опитва да накара директорите да си сътрудничат повече.
Съкращенията на работни места са по-малко от тези, които Netflix направи преди година. Компанията, която приключи 2022 г. с около 12 800 служители, се раздели със стотици позиции миналата година в опит да свие разходите си, защото ръстът на броя на абонатите се забави.
Компанията трябва да обяви финансовия си отчет за първото тримесечие на 18 април.