Не е за вярване какво се случва с износа на петрол от САЩ през март
През април износът на петрол от САЩ се задържа близо до рекордните 4,5 млн. барела на ден, отбелязани през март. Анализатори коментират пред агенцията, че износът е само със „стотина хиляди барела на ден по-малко“ от рекорда, съобщава Ройтерс, цитирана от Investor.bg.
Увеличеното търсене в Китай, както и санкциите, които наложиха страните от ЕС, самите САЩ, както и Канада и Великобритания срещу руския петрол, насърчават износа на американския лек суров петрол (WTI).
Отделно цената на американския петрол е по-ниска спрямо европейския Брент – от средата на март до началото на май отстъпката за WTI е около 6 долара на барел, допълва още Ройтерс. През 2022 година износът на петрол от САЩ се увеличава с 22% спрямо 2021 година, след като войната в Украйна промени съществено петролните потоци.
Очакванията са добивите в Пермския басейн в Западен Тексас, един от най-богатите петролни региони в САЩ, да достигнат рекордните 5,7 млн. барела на ден през май.
Прогнозата на американската Администрация за енергийна информация (EIA) са през тази година добивът на петрол в страната да достигне исторически връх от 12,53 барела на ден, насърчен от увеличеното търсене и изгодните цени.
Това повдига въпросът има ли достатъчен капацитет за износ, коментират анализаторите. Тръбопроводите, които доставят петрол от Пермския басейн до терминала в Корпъс Кристи (в Мексиканския залив), са пълни до 90% от капацитета си. През миналата година през този терминал са минали 60% от целия износ на петрол от САЩ.
В страната обаче имат потенциал да разширяват още доставките и алтернативно трасе например е Хюстън – един от важните петролни хъбове в миналото. Тръбопроводите към града са пълни едва до 57% от капацитета си през 2022 година (спрямо 49% през 2021 година).
През миналата година делът на терминала в общия износ намалява до 22% спрямо 33% през 2021 година. Exxon има планове да увеличи капацитета на рафинерията си край Хюстън, което също ще увеличи доставките през терминала там.