Нашенец от Сърбия каза кого винят местните за кървавите разстрели тези дни
21-годишният Уруш Е. е заподозреният за След спречкване той се прибрал вкъщи, взел калашников и стрелял по група от хора.
Имало е два стрелби – едната в двора на училище, след което бяга и след това стреля напосоки в друго близко село в околностите на Младеновац. След стрелбата той избягал от местопрестъплението с Мерцедес.
Това, което трябва да се спомене е, че бащата на въпросния Уруш е военно лице и това е фактор, който трябва да се разбере – че тук в Сърбия неотдавна е имало война и държането на оръжие сред населението е най-високо в Европа.
В Сърбия се падат около 39 хладни оръжия на всеки 100 човека, коментира пред Нова тв българинът Веселин Бончев, който живее в Белград.
Имайки предивд че можем да интерпретираме снощните събития като реакзция на първия случай отпреди три дни, може да кажем, че това е терор, въпреки че отново става дума за млада момче и не можем да знаем до каква степен то е стабилно и планиран ли е акта, коментира той.
Живея на улицата, където се намира училището, където преди дни бяха убити девет души. Беше пълно с полиция, разказа той.
Хората в Сърбия говорят, че преди години е имало по-добър контрол, вземани са по-добри мерки, за звена, които се занимават с критични ситуации.
Колегите ми коментираха, че училището, в което стана стрелбата преди дни се намира в по-заможен квартал, децата са по-заможни, по-добре облечени.
Един колега каза, че това е като част от западната цивилизация, защото това е престъпление като тези, които наблюдаваме в САЩ – момче от добро семейство изведнъж извършва масова стрелба в училище.
Тук не става дума за икономическо престъпление, коментира българинът.
Не знам дали в случая може да се говори за някакъв тип „мода“. Но Сърбия във всеки случай е по-особена, защото както вече подчертах, ако в България на сто човека се падат 8 оръжия, то в Сърбия тази цифра е 39, посочи той.