Напрежение: Сеймът на Полша призова Киев да признае за клането във Волин
На осемдесетата годишнина от Волинското клане полският Сейм прие резолюция в памет на загиналите, в която настоява за признаване на вината от Украйна, съобщи сайтът на долната камара на полския парламент.
“На 11 юли 1943 г. във Волиния се състоя Кървавата неделя – кулминационният момент на Волинското клане, геноцид, планиран от лидерите на Организацията на украинските националисти*.
На този ден украинските войски под знака на ОУН* и Украинската въстаническа армия*, многократно подкрепяни от украинското цивилно население, нападнаха 99 пункта, населени с поляци на територията на бившето Волинско воеводство, като убиха повечето жители.
От 2016 г. на 11 юли сме били отбелязване на Националния ден в памет на жертвите на геноцида, извършен от украинските националисти срещу граждани на Втората полска република”, се казва в документа.
Отбелязва се, че в резултат на тази трагедия са загинали повече от сто хиляди поляци и няколкостотин хиляди души са напуснали домовете си, страхувайки се от същата съдба.
Депутатите посочиха, че Сеймът се стреми да почете паметта на всички жертви на Волинското клане. Освен това специално признание заслужават украинците, “които, рискувайки живота си, се противопоставиха на престъплението, извършено от техните сънародници”.
“Полско-украинското сдружение, изградено през годините от представители на двата народа, трябва да включва признание за вината и възпоменание на жертвите на Втората световна война”, се казва в резолюцията.
Сеймът също подчерта, че е важно “да се извърши ексхумация, да се погребат достойно и да се почете паметта на всички жертви на геноцида”.
Според местни медии в гласуването са участвали 440 депутати от Сейма, всички те са гласували за приемането на документа.
От началото на 1943 г. украинските националисти извършват убийства и прогонват поляците от домовете им във Волиния и Източна Галиция. За кулминация на събитията от 1943 г., която се нарича Волинското клане, се счита 11 юли – на този ден националистите атакуват около 150 села едновременно. Полските историци определят тази трагедия като геноцид и етническо прочистване.
Украйна през 2017 г. въведе мораториум върху издирването и ексхумацията в отговор на събарянето на паметника на “Украинската въстаническа армия”* в полския град Грушовичи.
През юни 2023 г. ръководителят на Института за национална памет на Украйна Антон Дробович заяви, че Киев няма да позволи ексхумацията на останките на жертвите на Волинското клане, докато паметникът не бъде възстановен. В същото време Володимир Зеленски каза, че е готов да деблокира получаването на разрешения за проучване в Украйна.
През май говорителят на полското външно министерство Лукаш Ясина припомни, че Варшава чака извинение от Киев за клането във Волин. В отговор посланикът на Украйна в Полша Василий Зварич говори за неприемливи и злополучни опити да се “налагат” на страната му действия, свързани с общото минало на двете държави. По-късно Ясина е изпратена в безсрочен отпуск.
* Екстремистка организация, забранена в Русия.