Най-старата партия у нас и мандатоносителите на царя отиват в историята
14 политически партии са застрашени от заличаване. Това стана ясно на заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК) в сряда. Членът на изборния орган Красимир Ципов съобщи за писмо от Софийска градска прокуратура (отдел „Надзор за законност“), пристигнало на 4 октомври, съобщава „Флагман“.
От там поискали ЦИК да им предостави списък на политическите партии, които не са участвали на каквито и да е избори през последните пет години.
Справката показала, че става въпрос за 14 партии. ЦИК гласува единодушно да изпрати на СГП техните имена.
Очаква се прокуратурата да сезира Софийския градски съд, който има правомощията да разпуска партии. Едно от основанията за това според чл. 40, ал. 3 от Закона за политическите партии е именно неучастие в избори за народни представители, за президент и вицепрезидент, за членове на Европейския парламент или за общински съветници и кметове през последните пет години.
По непотвърдена информация сред 14-те застрашени от заличаване формации е и най-старата у нас след падането на тоталитарния режим. Според регистъра на политическите партии това е „Демократическата партия“, която към момента е с председател Александър Праматарски – бивш министър без портфейл в правителството на Иван Костов и ексдепутат от Обединените демократични сили (ОДС).
Тя всъщност може да се счита и за най-старата съществуваща партия у нас изобщо. През 1990 г. Демократическата партия беше възстановена след изчезването й време на тоталитарния режим.
Тя обаче е създадена след Освобождението, още в края на 19-и век. Неин основател и първи водач е Петко Каравелов – бивш министър-председател на България.
След възстановяването на Демократическата партия през 1990 г. тя стана част от Съюза на демократичните сили. Тогава неин лидер бе Стефан Савов, който бе и председател на Народното събрание.
Напът да бъде ликвидирана е и „Партията на българските жени“ на бившата депутатка от НДСВ Весела Драганова, както и „Движение за национално възраждане Оборище“ на Тошо Пейков – също бивш народен представител от НДСВ, както и от СДС в началото на 90-те години.
Формациите на Драганова и Пейков са известни и като мандатоносителки на Националното движение „Симеон Втори”. Именно чрез техните регистрации царят успя да се яви и да спечели парламентарните избори през 2001 г.
В списъка за заличаване е и ромската партия „Движение за равноправен обществен модел“ (ДРОМ) на Илия Илиев, който пък бе депутат от ДПС в 43-ото Народно събрание.
Другите 10 партии, които подлежат на заличаване, са „Балканска демократична лига“, „Отечествена партия“, „Демократична гражданска лига“, „Национално движение за спасение на отечеството“ (НДСО), „Политическа партия Родина“, „Политическа партия Отечество“, „Политическа партия Солидарност“, „Свободен народ“, „Съюз за отечеството“, „Чиста, единна и суверенна татковина“ (ЧЕСТ).