Промяна
Икономика

Любомир Каримански каза какво ще се случи с данъците заради дупката в бюджета

Бюджетът е като финансов план, изразител на всичко онова, което възнамерява един редовен кабинет да реализира – реформи и политики. Затова е по-добре бюджетът да бъде направен от редовен кабинет, отколкото от едно служебно правителство. Досега служебно правителство не е внасяло цялостен годишен бюджет на страната. Това каза пред БНР Любомир Каримански, съветник на служебния финансов министър Росица Велкова и бивш депутат от „Има такъв народ“.

Той добави, че най-подходящият вариант за бюджет за 2023 г. е този, който служебният кабинет предлага.

„Ние не стъпваме на бюджет, който трябва да изпълнява Маастрихтските критерии, а на бюджет, чиито политика са зададени с актуализацията през 2022 г., а тя съдържаше в себе си достатъчно раздути разходи. Има политики, които все още могат да се използват в т.нар. удължителен бюджет в първите няколко месеца на 2023 г.“, обясни бившият председател на парламентарната бюджетна комисия.

По думите на финансиста парите, „които чакаме от Европа по Плана за възстановяване (ПВУ) и от други фондове“, трябва да са отделно и да не ги харчим за наши вътрешни цели – за социални проблеми, а вече част от тях са изхарчени за увеличението на пенсиите:

„През 2022 г. имаме 1,3 млрд. лева транш, до края на годината очакваме още 2,6 млрд. лева. От тези 3,9 млрд. лева държавата може да изхарчи целево по ПВУ не повече от 100 млн. лева до края на 2022 г. Т.е. 3,8 млрд. лева се изхарчват за всичко друго, но не и за самия план и за това как да бъдем по-устойчиви и да бъдат направени реформи.

През 2023 г., ако не успеем да осъществим съответните промени или направим, дай Боже, залегналите в ПВУ реформи, ние вече няма откъде да вземем, защото вече са ни отпуснати тези пари през 2022 г. и ще трябва да ги вземем от бюджета, а това формира дефицита“.

Няма да се налага да се вдигат данъците, прогнозира Любомир Каримански.

Не трябва обществото да бъде поляризирано в мнението за еврото, смята финансистът и коментира: „Важното е да намерим истината за анализа от гледна точка ефективността от въвеждане на европейската валута в България. … Бих искал да влезем в еврозоната на 1 януари 2024 г., но ми липсва анализ, за да съм сигурен дали можем. Политиците не направиха нищо за информираността на българите за ползите от въвеждането на еврото“.

Още Новини

Back to top button