Кузман Илиев каза къде наистина има спад в цените и защо хората не го усещат
Данните за дефлацията са месец за месец и не се усещат от хората. Кебапчето от 2 лева няма да стане 80 стотинки. Това каза икономистът Кузман Илиев в ефира на Нова телевизия попитан защо при положение, че няколко месеца вече се отчита дефлация, хората не го усещат по джоба си.
По думите му дефлация при крайните стоки и услуги почти няма да видим.
„Там, където наистина има дефлация, тоест спад при цените наистина – това е при производствените блага. При промишлеността. Това е следствие от един много опасен феномен – на затихваща икономика”, обясни Илиев.
„Ако една стока се е покачила с 30-40% и сега се понижи с 2-3%, то е нормално да не се усети от хората. Голямата част от стоките са по-скъпи, отколкото преди 2 години“, заяви от своя страна Лъчезар Богданов.
Той заяви, че действително имаме няколко месеца на задържане и спад в някои продукти и стоки. По думите му това частично е сезонно. Богданов обясни, че инвестициите са и потребление.
„Свиването на инвестициите свива и потреблението. Това вече се вижда в по-развитите икономики на еврозоната. Радостната новина е, че през последното тримесечие е избегната рецесията, но всъщност данните са много близо до нулата – общо взето това показва стагнацията в развитите европейски страни”, подчерта той.