Промяна
Политика

Ковачевски за Петков: Авангарден политик, разбрахме се веднага

„Германският канцлер повтори гаранциите за преговорите на Северна Македония с ЕС, които вече са вписани в преговорната рамка, и че никакви други условия не могат да бъдат поставени“, уточни пред журналисти премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски в края на официалното си посещение в Германия.

Коментарът му бе по повод вчерашните изявления, които германският канцлер Олаф Шолц направи по време на съвместната им пресконференция в Берлин, предаде БТА.

В преговорната рамка на Република Северна Македония, която е резултат на консенсус от всички 27 държави-членки има ясни срокове и стъпки за действие и една от тях е, че втората междуправителствена конференция ще бъде проведена автоматично веднага след приключване на скрининг-процеса на Северна Македония и приемането на промените в конституцията на страната, с които българите да бъдат вписани в основния закон. 

„Що се отнася до самия преговорен процес всяка държава членка може да даде забележки по отношение на реформите и напредъка на страната.

Няма нужда някой да ни казва и сами можем да видим, че Вардар е най-замърсената река в Европа, грижата за околната среда е също един от критериите за влизане в ЕС. Ние имаме договорен кредит за изграждане на пречиствателна станция в Скопие, но кметът, избран от ВМРО-ДПВНЕ, не работи по този проект. В тази част всяка държава може да даде забележки. Другите въпроси от двустранен характер са включени в двустранния договор с България и те не влияят на интеграцията в ЕС”, каза Ковачевски.

Според него нито една държава не би могла да направи и осъществи пътната карта в частта за правата на малцинствата, както това може да направи Северна Македония и изрази гордост от „законодателството и начина, по който те са уредени” в страната, а по отношение на този критерий Северна Македония ще покаже, че е мултинационално и мултикултурно общество, „което е Европа в една държава”.

По думите му по-скоро той би насочил фокуса по „отношение на реформите за върховенството на закона и борбата с корупцията“.

По отношение на придвижването на предложенията за промяна на конституцията Ковачевски изрази задоволство, че след посещението в Брюксел на председателя на опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски той „вече не говори за вариантите, които предлагаше след лидерската среща, а за това какви са плановете му, когато те започнат да управляват” и отново посочи, че опозицията трябва да се включи в процеса на гласуване на конституционните промени.

„Отлагането на влизане в сила на конституционните промени може да стане в рамките на преговорната рамка – това може да стане в самия ден или в деня преди втората междуправителствена конференция”, посочи Ковачевски. 

Той уточни, че с българския премиер Николай Денков вероятно ще се видят на срещата на върха на НАТО във Вилнюс.

„С Петков миналата година намерихме общ език, за да отворим пътя (на Република Северна Македония към преговори с ЕС). Става въпрос за един авангарден политик, който иска да говори за бъдещето, за новите технологии, за подобряване на сътрудничеството и това са темите, върху които трябва да градим сътрудничество. България трябва да показва на всички нива на политическата си дейност, че стои зад това целия регион да влезе в ЕС.

Вярвам, че всички партии, които са в управляващата коалиция (в България), са ангажирани в това“, отговори Ковачевски на журналистически въпрос, свързан с новото българско правителство.

Още Новини

Back to top button