Кой има право на помощи за отопление? Кое е най-изгодното отопление през тази година? Отговарят експертите от Асоциация на топлофикационните дружества
Войната в Украйна причини много сътресения в Европа и доведе след себе си финансови и икономически кризи, които имат отражение върху целия свят.
Скоро след старта на войната Русия прекрати едностранно доставките на природен газ за България, което допълнително увеличи инфлацията и създаде предпоставка за предстояща трудна и студена зима не само за най-бедните българи, а за всички.
Въпреки че голяма част от необходимите количества природен газ, обезпечаващи потреблението през следващите месеци, вече е налична, цените за новите покупки са значително по-високи в сравнение с цените, по които закупувахме природен газ от Русия.
„Именно това неприятно обстоятелство доведе до значително покачване на цените на природния газ, продаван от държавния доставчик Булгаргаз.
“ каза инж. Кремен Георгиев председател на Асоциация на топлоофикационните дружества в България.
Повишението на цената на природния газ доведе до поскъпване на централното отопление при топлофикациите, които го използват за основно гориво.
Въпреки това средното повишение на парното и топлата вода е около 40% за цялата страна, докато природният газ се повиши неколкократно през последните седмици. Независимо от поскъпването на основното им гориво топлофикациите в Бургас и Плевен успяха да разпределят разходите си, така че поскъпването на топлинната енергия за техните абонати е под 1%, което вероятно няма да бъде усетено във фактурите, които ще получат след началото на отоплителния сезон.
„Тази зима се очаква сметките за централно отопление да са по-високи, но с въведената намалена ставка от 9% ДДС за топлинната енергия частично финансовата тежест ще се поеме от държавата, а не от абонатите.
Но за съжаление поради неколкократното поскъпване на природния газ топлофикациите, които разчитат на него за основната си производствена дейност, изпитват сериозни затруднения да посрещат обичайните си разходи и отдавна апелират за компенсации от държавата, каквито липсват близо половин година, а са жизненоважни, за да не се стигне до масови фалити в сектора и то след началото на отоплителния сезон.“ каза инж. Кремен Георгиев председател на Асоциация на топлофикационните дружества в България.
Инж.Кремен Георгиев коментира и как в България ще се отговори на призива на Международната агенция по енергетика към страните в Европа още преди падането на температурите да се предприемат мерки за намаляване на потреблението на природен газ, за да се съхранят натрупаните запаси за най-студените месеци.
„Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков съобщи, че над 180 млн.лв. са отделени за помощи за отопление. Според плана на Служебното правително тази сума ще бъде разпределена на над 300 000 домакинства“, каза инж. Кремен Георгиев.
Инж. Кремен Георгиев отбеляза, че пенсионерите също запазват правото си на енергийно подпомагане, въпреки увеличенията на пенсиите, които получиха през тази година.
В тази връзка много хора, които не са в групата, която ще получи финансово подпомагане от държавата за облекчаване на разходите за отопление, опитват да намерят най-добрите алтернативи на природния газ през тази зима.
„Въпреки че има поскъпване, централното отопление в момента е най-изгодният метод за отопление, което доказахме чрез една таблица, която разпространихме още миналия месец, за да помогнем на абонатите по-лесно да предвидят разходите си за отопление на база текущите цени към месец септември и така по-лесно да вземат решение дали им е изгодно да сменят метода на отопление.“ каза инж. Кремен Георгиев.
Публикуваме и таблицата на експертите от Асоциация на топлофикационните дружества в България: